Spalanie drewna w elektrowniach może być dobre dla środowiska? Takie informacje przekazują amerykańscy naukowcy w artykule dla magazynu naukowego Science Advances.

Zdaniem badaczy spalenie drewna w elektrowniach i elektrociepłowniach sprawi, że zmniejszy się ilość dwutlenku węgla w atmosferze. Dotychczas powszechnie uważano, że spalanie drewna z jednej strony jest mniej szkodliwe od spalania węgla, bo emituje mniej szkodliwych zanieczyszczeń. Ale z drugiej strony, wytwarza duże ilości CO2.

Reklama

Spalanie drewna w elektrowniach

Zdaniem grupy amerykańskich badaczy związanych z uniwersytetami Maine i Ohio wcale tak nie musi być. Ich zdaniem dużo szersze wykorzystanie biomasy w celach energetycznych może doprowadzić zarówno do zwiększenia aktualnej powierzchni lasów, jak i zmniejszenia ilości CO2 w atmosferze.


Sprawdź również: Dekarbonizacja i modernizacja sektora ciepłowniczego to konieczność!


Kluczem jest cena drewna pozyskiwanego przez elektrownie. Jeżeli ta rośnie, co jest związane z rosnącym popytem na ten surowiec, zmienia się polityka firm pozyskujących drewno. Nie tylko wycinają więcej drzew, dużo intensywniej zaczynają sadzić nowe. Autorzy nazywają to nową lepszą polityką leśną.

W praktyce wygląda to tak, że pozyskanie 100 mln metrów sześciennych drewna oznacza zasadzenie drzewek na obszarze 5,6 mln hektarów.

Chcesz wiedzieć więcej? Czytaj Magazyn Biomasa. ZA DARMO! Sprawdź:

Całe wydanie znajdziesz też tutaj. Dlatego kliknij i sprawdź!

Źródło: Portal Technologiczny
Zdjęcie: pixabay.com
Newsletter

Newsletter

Bądź na bieżąco z branżą OZE