Problem śniegu zalegającego na panelach fotowoltaicznych jest znany wszystkim posiadaczom instalacji. Jest szczególnie dotkliwy szczególnie w północnym klimacie, w rejonach, gdzie opady są częste, a niska temperatura nie pozwala śniegowi stopnieć. Taka sytuacja powoduje znaczne obniżenie mocy wytwórczej paneli PV. Amerykanie znaleźli na to tanie i skuteczne rozwiązanie.

Większa skuteczność paneli

Zespół badaczy z Uniwersytetu Michigan opracował sposób na zwiększenie wydajności paneli słonecznych. Rozwiązanie szczególnie sprawdzi się w krajach północy i wszędzie tam, gdzie problem zalegającego śniegu jest lub bywa dokuczliwy.

Reklama

Okazuje się, że zaprezentowana przez naukowców przezroczysta powłoka może być skutecznym rozwiązaniem problemu. Wstępne testy wykazały, że zastosowanie technologii zmniejsza akumulację śniegu i lodu na panelach słonecznych, umożliwiając im generowanie do 85% więcej energii.

Powłoka przeciwśniegowa

Rzeczoną powłokę wykonano głównie z połączenia tworzyw sztucznych i olejów silikonowych lub roślinnych. Można ją aplikować pędzlem bądź spryskując powierzchnię paneli. Jak wykazały ostatnie testy warstwa przeciwśniegowa utrzymuje się i zapobiega przywieraniu lodu i śniegu nawet przez rok.

– Energia odnawialna naprawdę się rozwija, ale śnieg jest ogromnym problemem w północnym klimacie” – powiedział Anish Tuteja, profesor inżynierii materiałowej Uniwersytetu Michigan. – Panele słoneczne mogą zimą stracić 80 lub 90% swojej mocy wytwórczej. Dlatego znalezienie sposobu na generowanie energii przez cały rok było ekscytującym wyzwaniem” – dodał.


Czytaj też: Byleby zdążyć przed zmianą przepisów. Fotowoltaiczny boom trwa.


Testy na Alasce

Naukowcy z Michigan podjęli współpracę z badaczami z Uniwersytetu na Alasce w celu przetestowania technologii na farmie fotowoltaicznej w Fairbanks na Alasce. Testy wykazały, że średnie pokrycie śniegiem i lodem paneli, na których aplikowano powłokę wyniosło w całym sezonie zimowym około 28 proc. Z kolei panele, gdzie nie zastosowano nowej technologii, śnieg przykrywał aż 59 proc. I choć, jak zapewnia profesor Tuteja, obecną wersję powłoki można by zastosować natychmiast, zespół planuje ją dalej ulepszać. Celem badaczy jest opracowanie powłoki, która wytrzyma co najmniej pięć lat.

– Jeśli uda nam się wykazać  długoterminową skuteczność powłoki chroniącej przed śniegiem, okaże się, że energia słoneczna będzie bardziej niezawodna i bardziej przystępna cenowo w zaśnieżonych regionach (…) – Laurie Burnham, główny badacz projektu.

 

Rynek biogazu i biometanu – najnowszy numer:

Inne wydania Magazynu Biomasa znajdziesz tutaj. Dlatego kliknij i czytaj!

źródło: news.umich.edu

Newsletter

Newsletter

Bądź na bieżąco z branżą OZE