O wiele łatwiej można zrozumieć różne zagadnienia i mówić o problemach z nimi związanych, gdy zna się ich definicję. Z tego powodu UNDP stworzył słownik pojęć związanych z klimatem.

Instrukcja dla początkujących

Słownik pojęć skierowany jest do tych, którzy dopiero rozpoczynają swoją przygodę z analizowaniem zagadnień klimatycznych i pragną zrozumieć różne aspekty ochrony środowiska. Został napisany w języku angielskim, jednak dostępne są także tłumaczenia na hiszpański, francuski, arabski i turecki. Słownik dostępny jest pod adresem: The Climate Dictionary.

Reklama

Celem napisania słownika pojęć było zapełnienie luki pomiędzy naukowym żargonem a językiem stosowanym przez ogół społeczeństwa. Upowszechnienie słownictwa związanego z klimatem to pierwszy krok w stronę popularyzowania problemów związanych z tym zagadnieniem.


Czytaj też: Kto widzi problem, niekoniecznie umie go rozwiązać


Co zawiera słownik pojęć?

Klimatyczny słownik to zbiór nie tylko definicji, ale też szerszych opisów doprecyzowujących znaczenie i rolę danego czynnika klimatycznego.

Można w nim znaleźć słowa takie, jak: dekarbonizacja, rolnictwo regeneratywne, greenwashing, odnawialne źródła energii i wiele innych. Zawarta w nim wiedza może przydać się podczas dyskusji z denialistami klimatycznymi, ponieważ w przystępny sposób słownik tłumaczy m.in. różnicę między klimatem i pogodą, co często jest niełatwe do wyjaśnienia laikowi niezainteresowanemu ochroną planety.


Czytaj też: Certyfikacja biomasy w świetle unijnych wytycznych


O UNDP

United Nations Development Programme powstał przy ONZ. Działa przy zwalczaniu światowych kryzysów, m.in. dąży do eliminacji problemu głodu i ubóstwa na świecie, propaguje demokratyczne formy rządów, a także wspiera zrównoważony rozwój i dbałość o środowisko.

Biomasa i paliwa alternatywne

Inne wydania Magazynu Biomasa znajdziesz tutaj. Dlatego kliknij i czytaj!

Zdjęcie i źródło: UNDP

Newsletter

Newsletter

Bądź na bieżąco z branżą OZE