Zakończył się pierwszy  etap  rozruchu kotła biomasowego K1 w EC Siekierki należącej do PGNiG Termika. Według opinii przedstawicieli PGNIG  kocioł przeszedł pomyślnie procedurę gotowania, suszenia i dmuchania. Kolejnym etapem rozruchu będzie połączenie  kotła z kolektorem parowym i uruchomienie produkcji energii z biomasy. Łączny koszt inwestycji realizowanej w EC Siekierki wynosi 121,8 milionów złotych.

Po zakończeniu inwestycji w EC Siekierki zmniejszy się emisja szkodliwych gazów do atmosfery. Ilość emitowanego dwutlenku siarki zmaleje o 786,6 Mg/rok, tlenków azotu – o 262,9 Mg/rok a dwutlenku węgla – o 227 621,0 Mg/rok. Zredukowana zostanie także ilość produkowanych odpadów paleniskowych z elektrociepłowni – o 10 133 Mg/rok.

Reklama

Jak poinformował koncern PGNiG 19 listopada w EC Siekierkach rozpoczęło się napełnianie magazynu biomasą mokrą. Do magazynu przetransportowano ok. 40 ton surowca. Uruchomienie kotła jest elementem długoterminowej strategii PGNiG Termika w zakresie zmniejszania wpływu spółki na środowisko naturalne poprzez stopniową dywersyfikację paliw wykorzystywanych do produkcji energii elektrycznej i ciepła.

Źródło: PGNiG Termika

Zdjęcie: PGNiG Termika

Newsletter

Newsletter

Bądź na bieżąco z branżą OZE