Repsol, hiszpański koncern naftowy, a zarazem jedna z największych firm energetycznych na świecie na swoich stacjach benzynowych w Madrycie będzie zbierać zużyty olej spożywczy, który wykorzysta do produkcji paliwa odnawialnego.

Repsol

Repsol działa w 29 krajach na całym świecie. Koncern posiada prawie 4700 stacji paliw w Hiszpanii, Portugalii, Peru i we Włoszech, z czego w 134 madryckich lokalizacjach utworzył punkt zbiórki zużytego oleju spożywczego. Inicjatywa jest częścią strategii Repsol, która zakłada  osiągnięcie zerowej emisji netto do 2050 r. W osiągnięciu celu mają pomóc firmie stosowanie zasad gospodarki obiegu zamkniętego i produkcja paliw odnawialnych. Koncern zaprasza swoich klientów do współpracy i zachęca do oddawania zużytego oleju kuchennego, który będzie komponentem powstałych następnie biopaliw.

Reklama

6. Kongres Biometanu – zarejestruj się już dziś!


Zbiórka zużytego oleju spożywczego

Olej spożywczy można dostarczać do punktów zbiórki zlokalizowanych na stacjach benzynowych Respol na terenie całego Madrytu. W tej chwili istnieje ich 134, ale liczba ta ma wkrótce wzrosnąć do 150. Do zbierania zużytego oleju spożywczego klienci mogą używać plastikowych butelek o pojemności co najmniej jednego litra. Dla użytkowników aplikacji Waylet Respol przygotował dodatkowy bonus. Ci z nich, którzy zdecydują się wziąć udział w akcji, będą mogli liczyć na zniżki. Za oddanie w dowolnym punkcie 1 litra zużytego oleju spożywczego klient otrzyma rabat w wysokości 30 centów na następne tankowanie lub na zakup produktów na ponad 3300 stacjach paliw firmy w Hiszpanii.

Produkcja biopaliw

Produkcja paliw odnawialnych stanowi ważny element strategii koncernu. W październiku 2021 r. rafineria A Coruña przetworzyła po raz pierwszy 500 ton zużytego oleju spożywczego i wykorzystała go na potrzeby produkcji odnawialnego oleju napędowego. W tym roku Repsol ma w planach uruchomienie w południowo-wschodniej Hiszpanii pierwszego na Półwyspie Iberyjskim zakładu, który będzie produkował biopaliwo z odpadów. Dzięki nowej lokalizacji w Kartagenie firma zwiększy swoje moce wytwórcze paliw odnawialnych. Dotychczasowa produkcja na poziomie 750 000 ton wzrośnie o kolejne 250 000 ton rocznie.

Magazyn Biomasa. W internecie za darmo:

Inne wydania Magazynu Biomasa znajdziesz tutaj. Dlatego kliknij i czytaj!

źródło: repsoloil.pl; energias-renovables.com

Newsletter

Newsletter

Bądź na bieżąco z branżą OZE