Minister Energii Krzysztof Tchórzewski podkreśla, że widzi olbrzymią przyszłość OZE w pojęciach prosument i klaster. Jest też niezwykle zadowolony z tego, że lokalne społeczności chcą wytwarzać i gospodarować energią.

Reklama

W ocenie ministra Tchórzewskiego zainteresowanie klastrami i formułą prosumenta jest duże. Prawdopodobnie będzie rosło, bo lokalne społeczności chcą i potrafią, jak pokazują liczne przykłady, wytwarzać i gospodarować energią. W dodatku prosument  nie musi rejestrować działalności gospodarczej. Wystarczy jedynie zgłoszenie, że potrzebuje pomiaru energii oddawanej i odbieranej – działa na zasadzie barteru. Takie funkcjonowanie prosumentów, według ministra, działać będzie pobudzająco na całą gospodarkę.

Minister podkreślił też, że polska energetyka w najbliższych latach nadal będzie bazowała na węglu. Konieczne są tez modernizacje bloków energetycznych. Szacuje, że w 2050 roku ok. 50 proc. energii w Polsce nadal będzie wykorzystywała ten rodzaj paliwa.

 

Wyzwaniami stojącymi przed Polską są: zapewnienie stałości i pełnej dostępności do surowców energetycznych, stabilności wytwarzania energii oraz pewność jej przesyłu i dystrybucji.

 

Źródło: cire.pl

Newsletter

Newsletter

Bądź na bieżąco z branżą OZE