Co do tego, że energia wiatrowa odgrywa kluczową rolę w procesie transformacji nie ma chyba wątpliwości. Niemniej jednak do niedawna wiele wątpliwości budził problem zalegających zużytych łopat turbin wiatrowych, które wykonuje się z materiałów nienadających się do recyklingu. Tymczasem pojawiła się szansa na zmianę. Projekt ZEBRA ma wprowadzić do produkcji pierwsze łopaty turbiny wiatrowej, które w 100% można poddać recyklingowi.
Projekt ZEBRA
Zero waste Blade ReseArch to rozwinięcie skrótu ZEBRA, wspólnej inicjatywy kilku podmiotów, które zawiązały międzysektorowe konsorcjum w celu zaprojektowania i wyprodukowania pierwszej na świecie łopaty turbiny wiatrowej, która w 100%b nadaje się do recyklingu.
Nad projektem ZEBRA czuwa francuskie centrum badawcze IRT Jules Verne, które skupia przedsiębiorstwa przemysłowe i centra techniczne. Inicjatywa została uruchomiony na 42 miesiące, a jego budżet opiewa na 18,5 miliona euro (21,8 miliona dolarów). Konsorcjum odpowiedzialne jest za całościowy przebieg projektu – od opracowania materiałów, przez produkcję łopat, po eksploatację i likwidację turbin wiatrowych, a wreszcie recykling wycofanych z eksploatacji łopat. Do projektu dołączyły firmy: Arkema, CANOE, ENGIE, LM Wind Power, Owens Corning, SUEZ.
Czytaj też: PGE kupiła siedem projektów fotowoltaicznych o łącznej mocy 26 MW
Dwie prototypowe łopaty
W ramach projektu ZEBRA, LM Wind Power zaprojektuje produkt, przetworzy i wyprodukuje dwie prototypowe łopaty przy użyciu żywicy Arkema Elium®, aby przetestować i zweryfikować zachowanie materiału kompozytowego oraz możliwość wykorzystania w produkcji przemysłowej.
Równolegle partnerzy projektu ZEBRA skoncentrują się na rozwoju i optymalizacji procesu produkcyjnego w celu zmniejszenia zużycia energii i odpadów produkcyjnych. Następnie zbadają metody recyklingu materiałów użytych w prototypowych łopatach do nowych produktów. Wreszcie analiza cyklu życia pozwoli ocenić opłacalność środowiskową i ekonomiczną dalszego wykorzystania materiału termoplastycznego w przyszłych łopatach turbin wiatrowych.
Zmniejszenie kosztów produkcji i wpływu na środowisko
– Jako kluczowy gracz w przejściu na niedrogie, odnawialne źródła energii, branża energetyki wiatrowej aktywnie działa w celu opracowania nowych materiałów o wyższej wydajności, dłużej żywotności i właściwościach decydujących o przeznaczeniu do recyklingu. Zastosowanie żywicy Elium®, w połączeniu z optymalizacją procesu projektowania, produkcji i recyklingu, stanowi szansę na zmniejszenie kosztów, czasu produkcji i wpływu na środowisko łopat turbin wiatrowych. Cieszymy się, że możemy być partnerem wprowadzającym na rynek łopaty, które w pełni nadają się do recyklingu, wkraczając tym samym do zrównoważonego świata, który będzie działał na korzyść przyszłych pokoleń – podsumował Torben K. Jacobsen , starszy dyrektor ds. systemów zaawansowanych technologii, LM Wind Power.
Rynek biogazu i biometanu:
Inne wydania Magazynu Biomasa znajdziesz tutaj. Dlatego kliknij i czytaj!
źródło, zdjęcie: lmwindpower.com