Ilość granulatu wytworzonego w krajach UE stanowi aż 44% światowej produkcji, podało Bioenergy Europe w nowym raporcie analizującym sytuację sektora pelletu. Mimo trudności, z jakimi boryka się branża, Unia Europejska wciąż produkuje więcej.
Sektor pelletu od dłuższego czasu walczy z kryzysem spowodowanym europejską sytuacją geopolityczną. Niedawny gwałtowny wzrost cen paliw kopalnych w połączeniu z zakłóceniem importu z Rosji i Białorusi doprowadziły do znacznego skoku cen pelletu i niedoboru paliwa w wielu krajach. Niemniej jednak, jak podkreślają analitycy Bioenergy Europe, rynek pelletu wciąż ma ogromny potencjał i nadal jest jednym z kluczowych rozwiązań na drodze do dekarbonizacji produkcji energii dla domów, firm i przemysłu na całym świecie.
„Wykorzystując potencjał pelletu, zastępujemy paliwa kopalne i wzmacniamy nasze bezpieczeństwo energetyczne. Opierając się na zasobach łatwo dostępnych w granicach kraju, zwiększamy naszą odporność na zakłócenia zewnętrzne, zapewniając naszym obywatelom stabilne i spójne dostawy energii” – powiedział Sekretarz Generalny Bioenergy Europe, Jean-Marc Jossart.
Produkcja pelletu w UE – mniej eksportujemy, więcej wytwarzamy
W związku z sytuacją geopolityczną, kraje Unii Europejskiej zmuszone były ograniczyć eksport pelletu, co wpłynęło na wzrost produkcji wewnętrznej, która z 19,83 mln ton w 2021 r. zwiększyła się do ponad 20,5 mln ton w roku kolejnym. Na ten rezultat wpłynęło także otwarcie 55 nowych zakładów produkcyjnych.
Jak wynika z raportu Bioenergy Europe, ilość pelletu wytworzonego w krajach UE stanowi aż 44% światowej produkcji. Unia Europejska utrzymuje także status światowego lidera w kwestii całkowitego zużycia granulatu 52% w skali globalnej.
Analitycy Bioenergy Europe podkreślają, że mimo niestabilnej ostatnio sytuacji rynek pelletu wciąż jest konkurencyjny, szczególnie w kontekście odchodzenia od paliw kopalnych, dla których stanowi znakomitą alternatywę. O dużej roli granulatu w realizacji celów UE w zakresie klimatu i energii świadczy pozycja Unii Europejskiej jako światowego lidera w zużyciu granulatu. Biorąc pod uwagę popyt w sektorze mieszkaniowym i przemysłowym, w Europie nadal istnieje znaczne pole do rozwoju zrównoważonej produkcji pelletu.
Gdzie kupić dobry pellet? Sprawdź na mapie!
Co stymuluje wzrost produkcji pelletu w UE?
Niektóre państwa członkowskie opracowując swoje strategie dekarbonizacji zdecydowały się wdrożyć politykę promującą wykorzystanie biomasy. W ramach tych działań rządy niektórych krajów europejskich przygotowały różnego rodzaju zachęty i dotacje na rzecz energii odnawialnej, które powinny stymulować zużycie pelletu. Ponadto postępy w technologii produkcji pelletu, takie jak ulepszone procesy granulowania mogą zwiększyć wydajność i konkurencyjność tego sektora, a co za tym idzie, pobudzić produkcję granulatu w Europie.
Nie bez znaczenia są wyższe standardy jakości. Gwarantem jakości pelletu jest system certyfikacji paliw ENplus®, który od ponad 10 lat zapewniając wysokie standardy pelletu drzewnego w całym łańcuchu dostaw – od produkcji do dostarczenia do użytkownika końcowego. W 2022 roku w systemie certyfikowano około 13,6 mln ton pelletu w 50 krajach na całym świecie.
Biomasa i paliwa alternatywne
Inne wydania Magazynu Biomasa znajdziesz tutaj. Dlatego kliknij i czytaj!
źródło: Bioenergy Europe
Newsletter
Bądź na bieżąco z branżą OZE