Produkcja pelletu drzewnego rośnie w Hiszpanii

pellet ze słomy lnianej, produkcja pelletu

Produkcja pelletu drzewnego rośnie w Hiszpanii. W zeszłym roku wyprodukowano 768 000 ton. Tak wynika z raportu złożonego w Globalnej Sieci Informacji Rolniczej USDA Foreign Agricultural Service. Konsumpcja krajowa i eksport również wzrosły w porównaniu z 2021 r.

Produkcja pelletu w Hiszpanii

Według raportu Hiszpania jest jednym z dziesięciu największych producentów pelletu drzewnego w Unii Europejskiej. Co ważne, nie była największym konsumentem pelletu drzewnego. Jednak konsumpcja krajowa wzrosła w ubiegłym roku, głównie ze względu na większe wykorzystanie w gospodarstwach domowych i poprawę konkurencyjności w stosunku do alternatywnych źródeł energii. Obniżki podatków od biomasy oraz zachęty do instalowania pieców i kotłów na biomasę również pomogły zwiększyć konsumpcję, chociaż zachęty do konsumpcji biomasy są stosunkowo niskie w porównaniu z innymi państwami członkowskimi UE.

Biomasa i pozostałości stanowiły mniej niż 2 procent zużycia energii pierwotnej w Hiszpanii w zeszłym roku. Raport cytuje dane, z których wynika, że ​​w ubiegłym roku w Hiszpanii istniało 238 elektrowni wytwarzających energię elektryczną z biomasy. Te małe elektrownie miały łączną zainstalowaną moc 1026 megawatów (MW). Wykorzystanie biomasy w zastosowaniach grzewczych jest bardziej powszechne w Hiszpanii. Ogrzewanie mieszkań odpowiada za prawie 70 procent zużycia peletu drzewnego w kraju.


GDZIE KUPIĆ DOBRY PELLET? SPRAWDŹ NA NASZEJ MAPIE!


Według raportu w Hiszpanii w zeszłym roku działały 83 fabryki peletu, w porównaniu z 75 w 2021 roku. Całkowite moce produkcyjne szacuje się na 2 miliony ton metrycznych rocznie. Całkowitą produkcję peletu w Hiszpanii szacuje się na około 768 000 ton metrycznych w 2022 roku. Oprócz drewna, pelet jest również produkowany z pestek oliwek, łupin drzew orzechowych i pestek słonecznika, a całkowitą produkcję peletu szacuje się na około 2 miliony ton metrycznych w zeszłym roku.

Hiszpania jest eksporterem netto pelletu drzewnego, którego eksport znacznie przewyższa import. Według raportu, rosnący popyt na pelet w innych państwach członkowskich UE, w połączeniu z niedoborem pelletu drzewnego do dostaw do UE z Ukrainy i Rosji w następstwie inwazji Rosji na Ukrainę, w połączeniu z obecnymi działaniami skierowanymi przeciwko Rosji, spowodowały gwałtowny wzrost Sprzedaż pelletu z Hiszpanii w krajach UE. Raport szacuje, że eksport wyniósł w zeszłym roku około 200 000 ton metrycznych. Według raportu pellet importowany do Hiszpanii pochodzi głównie z sąsiedniej Portugalii.

Chcesz wiedzieć więcej? Dlatego czytaj Magazyn Biomasa. W internecie za darmo:

Inne wydania Magazynu Biomasa znajdziesz tutaj. Dlatego kliknij i czytaj!

Tekst: biomagazine.com
Zdjęcie: BEA

This post is also available in: polski