W samej tylko Hiszpanii działa 169 producentów biopaliw stałych. Ich potencjał to 2 mln ton pelletu rocznie. W Portugalii jest 31 takich producentów. W Chile ich liczba właśnie wzrosła do 22.

Reklama

Avebiom przygotował i opublikował najbardziej aktualną mapę producentów pelletu i innych roślinnych biopaliw stałych, która obejmuje Półwysep Iberyjski i wybrane kraje Ameryki Południowej.

Mapa przedstawia lokalizację i dane dotyczące m.in. 83 fabryk pelletu i 61 wiórów drzewnych oraz informacje z 59 ośrodków produkcji w Portugalii, 32 fabryk peletów w Chile, Argentynie i Urugwaju.

W Hiszpanii wszystkie wspólnoty autonomiczne, z wyjątkiem Wysp Kanaryjskich oraz miast Ceuta i Melilla, posiadają fabryki pelletu. 83 fabryki zinwentaryzowane przez Avebiom w kwietniu 2020 r. dają teoretyczną zdolność produkcyjną blisko 2 mln ton rocznie.

Faktyczna produkcja

Faktyczna produkcja w 2020 roku szacowana jest na ponad 700 tys. ton.

W 2019 roku dziewięć fabryk wprowadziło na rynek połowę całej produkcji, 360 tys.ton. Są to zakłady o produkcji przekraczającej 30 tys. ton rocznie i wszystkie z certyfikatem ENplus®. Większość znajduje się w północnej części półwyspu: trzy w Kastylii i León, dwie w Katalonii, jedna w Asturii, jedna w Galicji, jedna w Nawarrze i jedna w Albacete.


POLSKĄ MAPĘ PELLETU ZNAJDZIESZ TUTAJ. KLIKNIJ!


Kolejne 12 zakładów wyprodukowało ponad 10 tys. ton, bo około 189 000 ton.

Większość zakładów produkowała mniej niż 10 tys. ton rocznie. W sumie 39 zakładów dodało 123 tys. ton pelletu do krajowej sumy.

W Hiszpanii obecnie istnieje 37 zakładów i 28 firm dystrybucyjnych posiadających certyfikat jakości ENplus®.

Chcesz wiedzieć więcej? Dlatego czytaj Magazyn Biomasa. W internecie za darmo:


Inne wydania Magazynu Biomasa znajdziesz tutaj. Dlatego kliknij i czytaj!

Źródło: Avebiom.org
Zdjęcie: pixabay
Newsletter

Newsletter

Bądź na bieżąco z branżą OZE