Wydaje się, że po lutowej aferze korupcyjnej dotyczącej dostaw biomasy do Elektrowni Szczecin miną miesiące, zanim branża wróci do normalności. Do długiej listy problemów, z jakimi zmagają się biomasowcy, doszedł jeszcze jeden – brak surowca na rynku.

Reklama

Zarówno tego przeznaczonego do spalenia w energetyce zawodowej, jak i tego służącego dalszemu przetworzeniu na np. pellet. W sukurs branży przyszła obowiązująca od kilku miesięcy ustawa Szyszki, znosząca ograniczenia w wycince drzew i krzewów. Przygotowana z myślą o zliberalizowaniu przepisów, doprowadziła do masowego wyrębu w wielu miejscach Polski i – wedle krążących na rynku informacji – obrotu „dziką” biomasą. Czy na pewno o to chodziło?

Problemy z dostępnością surowca to kłopot, ale też sygnał, że rosną moce produkcyjne. Szczególnie wyraźnie widać to w branży pelletu drzewnego. Większość wytwórców wyprzedała już zapasy magazynowe i planuje produkcję na przyszły sezon. Ten może być najlepszy od lat, ponieważ pelletowi sprzyja klimat w sensie dosłownym, jak i politycznym – walka ze smogiem, planowana przez rząd ustawa o klastrach energii, promowanie nowoczesnych urządzeń grzewczych spełniających 5. klasę emisji oznaczają większe zainteresowanie biopaliwami. A to można przełożyć na biznes, o czym przekonaliśmy się podczas konferencji European Pellet Conference w austriackim Wels, która zainspirowała naszą redakcję do nowych działań, o czym już wkrótce na łamach.

Temat drewna dominuje w tym numerze „Magazynu Biomasa”. W wydaniu piszemy o krajowym potencjale drewna poużytkowego, prawidłowej gospodarce odpadami drzewnymi w przedsiębiorstwach drzewnych i biomasowych oraz publikujemy wyniki doświadczenia dotyczącego wzrostu plantacji Oxytree.

Nie zapominamy o biogazie – w stałej rubryce „Biogazownia od A do Z” znajdą Państwo artykuły poświęcone właściwemu gospodarowaniu gnojowicą oraz mikrobiologii pofermentu. W środku także aktualny program warsztatów „Praktycznie o biogazie”, które już za dwa tygodnie odbędą się w Hotelu Ossa k/Rawy Mazowieckiej. Zapraszam do uczestnictwa w wydarzeniu.

Newsletter

Newsletter

Bądź na bieżąco z branżą OZE