W niemieckim rządzie trwają prace nad ustawą dotyczącą energetyki. Dało to przestrzeń ku temu, by wskazać pojawiające się legislacyjne problemy z biometanem i przedstawić rozwiązania, jakich ten sektor oczekuje.
6 lipca w Bundestagu przedstawiono projekt nowelizacji ustawy o energetyce. Zmiana legislacyjna ma na celu wykonanie wyroku Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości z 2 września 2021 r. w sprawie podziału kompetencji między ustawodawcę a Federalną Agencję Sieciową (BNetzA).
Solidne podwaliny prawne są najważniejsze
– W projekcie rezolucji w sprawie ustawy o energetyce budowlanej frakcje rządowe wzywają rząd federalny do poprawy warunków ramowych dla zasilania biometanem. Obecna nowelizacja ustawy o przemyśle energetycznym (EnWG) wyznacza kierunek dla tego celu. Ustawodawca nie powinien zatem całkowicie oddawać swobody w zakresie regulowania zasilania biometanu Federalnej Agencji Sieci (BNetzA). W szczególności cel rozszerzenia zasilania sieci gazowej biometanem i wodorem powinien zostać określony w EnWG, a tym samym BNetzA otrzymałaby wytyczne polityczne. Pozwoliłoby to na kontynuację i optymalizację istniejących przepisów dotyczących biometanu i wodoru w rozporządzeniu w sprawie dostępu do sieci gazowej oraz rozporządzeniu w sprawie opłat za sieć gazową. Taki cel pozwoliłby na realizację unijnego planu REPowerEU, który zakłada znaczące rozszerzenie produkcji biometanu i wodoru. Wreszcie, co nie mniej ważne, w procesie politycznym, który ma obecnie miejsce, należy poddać przeglądowi istniejące ramy prawne – komentuje Sandra Rostek, Kierownik Stołecznego Biura Bioenergii.
Czytaj też: Ukraińska rewolucja biometanowa w cieniu wojny
Zdaniem członków stowarzyszenia bioenergetycznego rozporządzenie w sprawie dostępu do sieci gazowej oraz rozporządzenie w sprawie opłat za korzystanie z sieci gazowej w swoim obecnym kształcie zawierają szereg błędów merytorycznych. W celu poprawy warunków inwestycyjnych dla projektów związanych z biogazem i elektrolizą oraz zorientowania BNetzA w zakresie ich specyfikacji, nawołuje się do wprowadzenia ulepszeń w tym zakresie. Propozycje zmian dotyczą w szczególności bardziej rygorystycznego ograniczenia udziału operatora w kosztach przyłączenia do sieci, wprowadzenia obowiązku realizacji przez operatorów sieci gazowych przyłączenia do sieci w ciągu jednego roku oraz wydłużenie okresu pobierania opłat za zaniechanie korzystania z sieci
Rynek Biogazu i Biometanu
Zdjęcie: shutterstock
Źródło: Bundesverband Bioenergie e.V.
Newsletter
Bądź na bieżąco z branżą OZE