Poziom mórz wzrośnie szybciej niż prognozowano – ostrzega Międzyrządowy Zespół ds. Zmian Klimatu ONZ w najnowszym raporcie. Miasta od Nowego Jorku do Szanghaju mogą być regularnie zalewane.

Lodowce i pokrywy lodowe z Himalajów na Antarktydę topnieją. Łowiska, które karmią miliony ludzi, kurczą się. To tylko niektóre ze skutków, jakie emisje gazów cieplarnianych już wywołały w oceanach i zamarzniętych regionach planety. Tak wynika z najnowszego raportu ONZ.

Reklama

Ciekawostki branżowe – to musisz wiedzieć! Kliknij i sprawdź!


Ponad 100 naukowców z 36 krajów pracowało nad raportem.

– Ten raport jest wyjątkowy. Po raz pierwszy w historii zbadano najdalsze zakątki Ziemi – od najwyższych gór w odległych regionach polarnych po najgłębsze oceany – powiedział Ko Barrett, wiceprzewodniczący zespołu. – Odkryliśmy, że nawet w tych miejscach zmiany klimatu spowodowane przez człowieka są oczywiste.

Najnowsze dowody naukowe wskazujące, że ocieplenie wywołane przez człowieka szybko przenosi planetę na nieznaną ścieżkę.

Poziom mórz wzrośnie

Naukowcy twierdzą, że mogą wystąpić pewne skutki dla globalnego klimatu. Takie jak wzrost poziomu mórz – których nie można dłużej powstrzymywać. W raporcie nie ma pewności, co dokładnie przyniesie przyszłość. Autorzy są jednak zgodni: pomimo szkód, jakie wyrządzono, ludzkość nadal ma wybór.

Mówią, że podejmowanie szybkich działań w celu uniezależnieniu gospodarki światowej od paliw kopalnych może odeprzeć niektóre z najgorszych prognozowanych skutków. Alternatywa jest prosta: podążamy ścieżką do świata o wiele mniej gościnnego niż ten, w którym żyjemy.

Lodowce topnieją

Ten nowy raport przedstawia pełny i alarmujący obraz szybkiego topnienia lodowców. Pokazuje też, jak zmiany radykalnie zmienią ludzką cywilizację w nadchodzących dziesięcioleciach.

Ocieplenie planety przyspiesza topnienie lodowców i pokryw lodowych od Grenlandii po Antarktydę. Poziomy mórz wzrosną bardziej niż wcześniej przewidywano do końca tego wieku.

Spośród głównych pokryw lodowych Grenlandia, która może podnieść poziom morza o około 20 stóp, topi się najszybciej i straciła średnio ponad 275 gigaton rocznie między 2006 a 2015 rokiem. Ale jeszcze większa pokrywa lodowa Antarktydy również maleje, a jego utrata masy potroiła się w latach 2007–2016 w porównaniu do poprzednich dziesięciu lat.

Więcej na ten temat przeczytasz tutaj.

Chcesz wiedzieć więcej? Dlatego czytaj Magazyn Biomasa. W internecie za darmo:

Całe wydanie znajdziesz też tutaj. Dlatego kliknij!

Źródło: cnn.com
Zdjęcie: pixabay.com
Newsletter

Newsletter

Bądź na bieżąco z branżą OZE