Pożar w Amazonie. Spłonęła instalacja fotowoltaiczna

W hali Amazona w USA doszło do pożaru z powodu instalacji fotowoltaicznej. To już drugi w przeciągu roku podobny incydent, który dotyczy amerykańskiego giganta.

Pożar fotowoltaiki spowodował ogromne straty

Kilka dni temu po raz kolejny już hala magazynu Amazona stanęła w ogniu. Zapaliła się instalacja fotowoltaiczna na dachu budynku firmy w Perryville w stanie Maryland. Straty spowodowane pożarem fotowoltaiki wyceniono na 500 000 dolarów. Jak wynika z relacji w pożarze nikt nie ucierpiał, natomiast konieczna była ewakuacja budynku. Czerwcowy incydent jest drugim pożarem systemu fotowoltaicznego, jaki miał miejsce w zakładzie Amazon na przestrzeni ostatnich lat. W kwietniu 2020 r. dach budynku Amazona we Fresno w Kalifornii spłonął po tym, jak zapaliła się instalacja paneli fotowoltaicznych.


Przeczytaj też: Pożary fotowoltaiki


Coraz więcej pożarów w USA

Pożary fotowoltaiki zdarzają się w USA coraz częściej. Ich liczba rośnie systematycznie od 2015 roku. Ekspert Lawrence Shaw z firmy Higher Powered twierdzi, że do incydentów związanych z instalacjami fotowoltaicznymi w USA znacznie częściej dochodzi na południowym zachodzie kraju, a konkretnie w Kalifornii, Arizonie i Nevadzie.  Jednak jak informuje stowarzyszenie The International Association of Certified Home Inspectors, systemy fotowoltaiczne mogą powodować pożary wtedy, gdy są niewłaściwie zainstalowane. W przypadku pożaru Amazona w Maryland ustalono, że wstępna przyczyną było „nieokreślone zdarzenie związane z systemem paneli słonecznych”. Analizując powody, dla których dochodzi do takich wypadków, trudno określić jednoznacznie bezpośrednią przyczynę. Niemniej jednak ryzyko ich wystąpienia można zredukować już na etapie projektowania i montażu systemu, wybierając wysokojakościowe moduły o odpowiedniej klasie ogniowej, falowniki i inne ważne komponenty, takie jak materiały izolacyjne oraz dachowe znajdujące się w pobliżu instalacji fotowoltaicznej.

 

Chcesz wiedzieć więcej? Dlatego czytaj Magazyn Biomasa. W internecie za darmo:

Inne wydania Magazynu Biomasa znajdziesz tutaj. Dlatego kliknij i czytaj!

źródło: pv-magazine; foxnews

Zdjęcie: Amazon Newsroom

This post is also available in: polski

ael