Segregowanie odpadów nie jest w Polsce nowością. Jak wynika z badań, podchodzimy do tego tematu z coraz większą przychylnością i zrozumieniem. Jednak okazuje się, że z 97 procent Polaków segregujących śmieci, niemal połowa nie wie jak robić to poprawnie. Czy pomoże nam specjalna aplikacja?

Kongres Biogazu

Reklama

48 proc. Polaków ma Problem z segregacją

Według badań przeprowadzonych przez agencję Symetria – User Experience nieco ponad połowa, bo 52 proc. Polaków bez problemu segreguje śmieci. Reszta ma kłopot z właściwym zakwalifikowaniem odpadów i określeniem czy dana rzecz nadaje się do recyklingu. Podczas testu przeprowadzonego w trakcie badania największą trudność ankietowanym sprawiło przyporządkowanie do właściwego pojemnika: opakowania po dezodorancie, lustra oraz kocich odchodów i odpadów z ryb. Co ciekawe dla porównania Brytyjczykom największy problem sprawiają pudełka po pizzy i ręczniki papierowe. Być może oprócz odpowiednich oznaczeń na opakowaniach, których teraz brak w identyfikacji odpadów może pomóc specjalna aplikacja do segregowania odpadów?


Czytaj też: Będą kaucje za opakowania zwrotne


Scrapp – aplikacja do segregowania odpadów

Scrapp to innowacyja aplikacja do segregowania odpadów, która może wiele ułatwić, a nawet sprawić, że wyrzucanie śmieci stanie się przyjemne. Dlaczego? Przede wszystkim Scrapp zaoszczędzi nasz czas i zapobiegnie zbędnym dylematom, ucząc jednocześnie zasad poprawnego segregowania. Z aplikacją wystarczy zeskanować kod kreskowy, by uzyskać informację, do którego kosza należy wyrzucić  odpad. Scrapp, uwzględniając lokalne przepisy, pokaże nam czy nadaje się on do recyklingu. Każdy użytkownik aplikacji, który prawidłowo zakwalifikuje swoje odpady otrzyma punkty do wykorzystania w postaci rabatów na produkty zrównoważonych marek. Może też przekazać je na rzecz proekologicznych organizacji.

Pomoc i edukacja

Ta bezpłatna aplikacja w przyjazny sposób edukuje i pomaga dokonać właściwego wyboru, przez co może przyczynić się znacznie do zminimalizowania ilości nieprzetworzonych odpadów. Do tej pory Scrapp, jako innowacyjny projekt zdobył wiele nagród. Aplikacja do segregowania odpadów z powodzeniem wdrożona została w Wielkiej Brytanii, ale jak czytamy w zapowiedzi na stronie internetowej, wkrótce możemy się jej spodziewać w innych krajach.

Czytaj Magazyn Biomasa. W internecie za darmo:

Inne wydania Magazynu Biomasa znajdziesz tutaj. Dlatego kliknij i czytaj!

źródło: regiodom; scrapprecycling

Newsletter

Newsletter

Bądź na bieżąco z branżą OZE