W Chinach opracowano nowy rodzaj tworzywa, które pod wpływem słońca rozkłada się w tydzień bez szkodliwego wpływu na środowisko. To obiecująca alternatywa dla plastiku.
Wszechobecny plastik
Plastik jest w zasadzie wszechobecny i towarzyszy nam we wszystkich sferach życia, pozostawiając po sobie dramatyczne dla środowiska skutki. Odpady z tworzyw sztucznych zalegają na dzikich wysypiskach, tworzą wyspy na oceanach i zagrażają wielu gatunkom zwierząt, także ludziom. Gdy wykonujemy zwykłe codzienne czynności, mikrocząsteczki plastiku trafiają do naszego organizmu. Przyczyną zalegania ogromnych ilości plastiku zaśmiecających całą planetę jest jego trwałość. Rozwiązaniem tego problemu byłoby alternatywne tworzywo bezpieczniejsze dla środowiska. Prace nad takimi zamiennikami trwają od lat.
Szybko i bezpiecznie
Chiński naukowiec wynalazł tworzywo, które rozkłada się pod wpływem promieni słonecznych w przeciągu tygodnia i jest neutralne dla środowiska. Liang Luo z chińskiego Huazhong University of Science and Technology prowadząc badania zupełnie przypadkiem stworzył obiecującą, przyjazną dla środowiska alternatywę dla plastiku.
Czytaj także: Ekologiczne baterie z aloesu? To możliwe!
Nie generuje ona szkodliwych dla środowiska skutków, w tym cząstek mikroplastiku. Badania wskazały, że za rozpad tworzących cząsteczek nowego plastiku odpowiadają procesy fotooksydacyjne, czyli utlenianie zachodzące pod wpływem energii słonecznej. To zupełnie inny mechanizm, niż stosowany w obecnie znanych biodegradowalnych tworzywach, które zwykle poddają się aktywności bakterii. W wyniku procesu rozkładu tej formy plastiku powstaje jedynie naturalnie występujący kwas bursztynowy, który może zostać poddany recyklingowi.
Do czego ten nowy plastik?
Paradoksalnie łatwość z jaką wynaleziony przez Chińczyka plastik ulega rozkładowi stanowi jego zasadniczą wadę. Z tego właśnie powodu materiał nie może być wykorzystany do produkcji butelek czy toreb na zakupy. Według naukowców jednak może on być z powodzeniem użyty w produkcji elementów elektroniki. Jako część wewnątrz telefonu lub innego urządzenia przetrwałby bez dostępu do światła i powietrza, a następnie mógłby zniknąć z powierzchni ziemi w tydzień.
„Będziemy nadal badali degradację plastików” – mówi Liang Luo. I dodaje, że nowe tworzywo może trafić na rynek na przestrzeni najbliższych 5-10 lat.
Rynek Biogazu – listopad 2020 i inne wydania znajdziesz tutaj. Sprawdź koniecznie, dlatego że warto!
źródło: PNAS
zdjęcie: PNAS / shutterstock