Około trzydziestu podmiotów podpisało wczoraj (12.12.2016r.) list intencyjny w sprawie powołania Żywieckiego Klastra Energetycznego o nazwie „Żywiecka Energia Przyszłości”.  Tworzyć go mają m.in. lokalne samorządy z terenu powiatu żywieckiego, a także instytucje związane z energetyką – m.in. Katowicka Specjalna Strefa Ekonomiczna, Centrala Zaopatrzenia Hutnictwa czy Klaster 3×20.

Reklama

Klaster „Żywiecka Energia Przyszłości” zajmować się ma m.in. upowszechnianiem wśród mieszkańców i przedsiębiorstw funkcjonujących na Żywiecczyźnie gospodarki niskoemisyjnej i zrównoważonej energii. Sam Żywiec znajduje się na pierwszym miejscu listy najbardziej zanieczyszczonych miast Unii Europejskiej przygotowanej przez Światową Organizację Zdrowia.

Efektem starań lokalnych władz w tym kierunku jest podpisanie listu intencyjnego w sprawie utworzenia klastra. Kolejnym będzie podpisanie umowy cywilno-prawnej, co planowane jest na styczeń 2017 r.

Sygnatariuszami listu są: Związku Międzygminnego ds. Ekologii i osiem gmin powiatu plus ponad 20 podmiotów z branż IT i energetycznej,  w tym spółki i-Energia, Elmontaż, Beskid Żywiec, Ekoterm, a także np. Katowicka Specjalna Strefa Ekonomiczna czy Centrala Zaopatrzenia Hutnictwa oraz Klaster 3×20 zajmujący się polityką energetyczną UE.

Docelową rolą klastra, co wynika także z ustawy o OZE, ma być wdrożenie modelu rynku opartego na funkcjonowaniu tzw. mikrosieci opartej na działaniach lokalnych, różnych wytwórców energii elektrycznej – biogazowni, instalacji fotowoltaicznych, wiatrowych czy produkujących energię w skojarzeniu.

źródło: www.reo.pl, www.gramwzielone.pl

zdjęcie: 123RF

Newsletter

Newsletter

Bądź na bieżąco z branżą OZE