Trudna sytuacja na świecie wywołana przez kryzys energetyczny w naturalny sposób powoduje zwrócenie uwagi na alternatywne rozwiązania. Stąd też w ostatnim czasie odnotowuje się gwałtowny wzrost liczby pomp ciepła. Jak wskazuje raport IEA, w nadchodzących latach ich sprzedaż będzie biła rekordy.

Reklama

Pompy ciepła – rekordowy wzrost sprzedaży

Wzrost zainteresowania pompami ciepła przynosi pozytywne skutki zarówno dla klimatu, jak i dla bezpieczeństwa energetycznego. Dlatego też dane przedstawione w opublikowanym na koniec listopada raporcie IEA The „Future of Heat Pumps” pozwalają mieć nadzieję na znaczące zwiększenie oszczędności energii, a także ograniczenie emisji i zużycia gazu ziemnego w nadchodzących latach.

Jak wskazuje raport IEA, sprzedaż pomp ciepła na świecie ma w nadchodzących latach wzrosnąć do rekordowych poziomów. Pozwoli to wyeliminować nieekologiczne źródła ciepła oparte na paliwach kopalnych, które obecnie są wykorzystywane najczęściej do ogrzewania domów, biur, szkół i fabryk.

Rynek pomp ciepła odnotowuje w ostatnich latach silny wzrost. W 2021 r. sprzedaż na świecie wzrosła o prawie 15%, natomiast w samej Unii Europejskiej o około 35%.  Szacuje się, że roczna sprzedaż pomp ciepła w UE do 2030 r. może wzrosnąć z 2 mln do 7 mln.


W jakich godzinach najlepiej oszczędzać energię? PSE podpowiada!


Oszczędności, bezpieczeństwo energetyczne, klimat

Ogrzewanie budynków odpowiada obecnie za jedną trzecią zapotrzebowania na gaz w UE. Pompy ciepła mogłyby zmniejszyć to zapotrzebowanie o prawie 7 miliardów metrów sześciennych (bcm) w 2025 r.

„Pompy ciepła są nieodzowną częścią każdego planu ograniczenia emisji i zużycia gazu ziemnego, a także pilnym priorytetem w dzisiejszej Unii Europejskiej” — powiedział dyrektor wykonawczy IEA Fatih Birol. – „Technologia jest wypróbowana i przetestowana nawet w najzimniejszym klimacie. Decydenci polityczni powinni wspierać tę technologię, która jest obecnie na etapie bezprecedensowego wzrostu. Pompy ciepła będą miały kluczowe znaczenie dla zapewnienia wszystkim możliwości ogrzewania domów tej i następnej zimy, ochrony wrażliwych gospodarstw domowych i firm przed wysokimi cenami oraz osiągnięcia celów klimatycznych”.

Pompy ciepła. dzięki ich wyższej sprawności, zazwyczaj kosztują mniej w całym okresie eksploatacji niż kotły na paliwa kopalne. Przy obecnych cenach energii roczne oszczędności na rachunkach dla rodzin, które przestawią się na pompy ciepła, mogą wahać się od 300 USD w Stanach Zjednoczonych, do 900 USD w Europie.

Potrzebne jest jednak wsparcie polityki rządowej, aby pomóc konsumentom przezwyciężyć wysokie koszty początkowe.  Zachęty finansowe dla pomp ciepła są już dostępne w ponad 30 krajach. Wiele z nich zapewnia również dodatkowe wsparcie gospodarstwom domowym o niskich dochodach.

Przy założeniu, że wszystkie rządy w pełni realizują swoje zobowiązania w zakresie energii i klimatu, pompy ciepła stają się głównym sposobem dekarbonizacji ogrzewania i wody na całym świecie. IEA szacuje, że może to potencjalnie zmniejszyć globalną emisję dwutlenku węgla o co najmniej 500 milionów ton w 2030 r. Tyle samo, ile wynosi roczna emisja CO2 ze wszystkich samochodów w Europie.

Pompy ciepła – Wyzwania i bariery

Pompy ciepła nieuchronnie zwiększą zapotrzebowanie na energię elektryczną. Ich instalacja do 2030 r. wymagać będzie ponad trzy razy więcej wyspecjalizowanych pracowników niż w tej chwili. To największe wyzwania związane z szybkim rozwojem tego rynku, na jakie wskazuje raport IEA.

„Pompy ciepła rozwiązują wiele najpilniejszych problemów decydentów politycznych dotyczących przystępności cenowej energii, bezpieczeństwa dostaw i kryzysu klimatycznego. Należy pilnie wzmocnić obecnie obowiązujące środki polityczne, aby umożliwić pompom ciepła wykorzystanie ich znacznego potencjału gospodarczego i środowiskowego” – podsumowuje Fatih Birol.

 

Magazyn Biomasa. W internecie za darmo:

Inne wydania Magazynu Biomasa znajdziesz tutaj. Dlatego kliknij i czytaj!

źródło: IEA

Newsletter

Newsletter

Bądź na bieżąco z branżą OZE