Koronawirus – gminna pomoc dla przedsiębiorców

pomoc dla przedsiębiorców

Gminy już starają się o pomoc dla przedsiębiorców, których dotykają ekonomiczne skutki epidemii koronowirusa. Np. wójt gminy Tarnowo Podgórne (woj. wielkopolskie), Tadeusz Czajka wystosował do nich list na stronie urzędu i facebooku.

„Przygotowujemy się do opracowania i wprowadzenia w życie gminnego Pakietu Pomocowego dla Przedsiębiorców – napisał. – Jednakże będzie to możliwe dopiero po wprowadzeniu przez Sejm i Rząd RP stosownych przepisów i uregulowań.”.

Aby nie czekać bezczynnie, wójt przypomina z jakiej pomocy gminy można już dziś skorzystać w ramach obowiązujących przepisów prawnych.

Pomoc dla przedsiębiorców

Co już mogą zrobić przedsiębiorcy? Przede wszystkim zwrócić się z wnioskiem o umorzenie, odroczenie lub rozłożenie na raty niektórych należności budżetu gminy. Do nich należy np. dzierżawa.

Mogą też w ramach pomocy de minimis ubiegać się o ulgi w spłacie zobowiązań podatkowych. Obejmują one: odroczenie terminu płatności lub rozłożenie zapłaty podatku na raty. A także: odroczenie lub rozłożenie na raty zapłaty zaległości wraz z odsetkami za zwłokę. Oraz umorzenie w całości lub w części zaległości, odsetek za zwłokę lub opłaty prolongacyjnej.


Czytaj również: Jak wpłynie koronawirus na branże biomasy, pelletu i biogazu?


Pomocą zarówno dla przedsiębiorców-restauratorów jak i mieszkańców gminy jest też niewątpliwie zamieszczanie na stronie urzędu adresów i telefonów lokali oferujących posiłki na wynos wraz z dowozem.

Podobnie zrobił Nowy Targ (woj. małopolskie). Na stronie miasta znajdziemy wykaz restauracji i barów dowożących mieszkańcom posiłki.

Także burmistrz Łomianek (woj. mazowieckie), Małgorzata Żebrowska-Piotrak, nie czekając na rozwiązania centralne przypomina przedsiębiorcom z gminy, o jaką pomoc już mogą wystąpić. Płatnicy podatków od nieruchomości czy środków transportu mogą już składać wnioski. Po ich rozpatrzeniu mogą liczyć na odroczenie terminu płatności, rozłożenie jej na raty, a w wyjątkowych sytuacjach nawet na umorzenie.

Chcesz wiedzieć więcej? Czytaj magazyn Zielona Gmina. Sprawdź poniżej:

Całe wydanie znajdziesz też tutaj. Dlatego kliknij i czytaj!

Zdjęcie: pixabay.com

This post is also available in: polski