Polsko-duńska współpraca wkroczyła na kolejną płaszczyznę. Minister energii Krzysztof Tchórzewski spotkał się z ministrem energii, użyteczności publicznej i klimatu Królestwa Danii Larsem Christianem Lilleholtem w ramach szczytu klimatycznego COP24 w Katowicach. Ministrowie podpisali Memorandum o Porozumieniu w sprawie dialogu w obszarze energii i transformacji niskoemisyjnej.

– Bezpośrednie kontakty ministrów naszych krajów odpowiedzialnych za kwestie energetyczne stają się dobrą tradycją – powiedział minister Krzysztof Tchórzewski.

Przypomniał też niedawną wymianę decyzji inwestycyjnych między operatorami polskiego i duńskiego odcinka gazociągu Baltic Pipe – GAZ-SYSTEM i ENERGINET.

Reklama

Najważniejszym punktem spotkania było podpisanie dwóch dokumentów. Pierwszy to umowa międzyrządowa w sprawie gazociągu Baltic Pipe. Na mocy umowy rządy Polski i Danii zobowiązują się do udzielenia niezbędnego wsparcia inwestorom projektu oraz stworzenia odpowiednich ram prawnych funkcjonowania przyszłej infrastruktury.

Z kolei Memorandum o Porozumieniu w sprawie dialogu w obszarze energii i transformacji energetycznej ustala ogólne ramy współpracy polsko-duńskiej i wyraża wspólne stanowisko stron w zakresie dążenia do globalnej transformacji w kierunku czystej energii i gospodarki niskoemisyjnej.

W dokumencie Polska i Dania opowiadają się za promowaniem obopólnie korzystnego partnerstwa w zakresie dywersyfikacji źródeł energii i czystej energii oraz potencjalnej współpracy w zakresie niskoemisyjnej jej produkcji, czystych technologii energetycznych i efektywności energetycznej, a także popieraniem konstruktywnego dialogu na poziomie rządowym, biznesu i instytucji badawczych.

Źródło: Ministerstwo Energii

Newsletter

Newsletter

Bądź na bieżąco z branżą OZE