11 państw Unii Europejskiej sprzeciwiło się ujmowaniu energii nuklearnej w ramach celów OZE na 2030 rok. Wszystko ma miejsce na dzień przed tym, jak kraje członkowskie i ciała prawodawcze miały dokonać rozszerzenia całego planu.

Reklama

Państwa członkowskie podzieliły się na dwie frakcje. Przyczyną podziału stała się debata o tym, jaką rolę odegra atom w UE. Kość niezgody to pytanie o to czy wodór wytwarzany przez energetykę jądrową powinien być uznany za OZE.

Dwa opozycyjne bloki

Po jednej stronie stanęło 10 krajów, w tym Rumunia, Polska, Węgry i Czechy. Głównym głosem tej grupy jest Francja, która obecnie dysponuje jedną z najbardziej rozbudowanych energetyk jądrowych na świecie. Dlatego w interesie tego państwa jest, by atom w UE był traktowany jako jeden ze sposobów na realizację celów klimatycznych i politycznych. Co więcej, Francja planuje zwiększyć liczbę reaktorów, a ten fakt dodatkowo potęguje dążenia do umocnienia pozycji energetyki jądrowej.

Przeciwne stanowisko zadeklarowało 11 państw – Austria, Belgia, Estonia, Dania, Niemcy, Irlandia, Łotwa, Luksemburg, Holandia, Portugalia i Hiszpania. Ich przedstawiciele zebrali się, by wspólnie opracować strategię, która pozwoli im w najbliższych negocjacjach przekonać opozycję do swojego stanowiska.


Czytaj też: Polsko-ukraińska współpraca w zakresie gazownictwa staje się faktem


Wodór i atom w UE

Francja chce, aby produkcja „wodoru niskoemisyjnego”, czyli wytwarzanego z energii jądrowej, weszła w skład celów związanych z OZE. Taki zapis miałby znaleźć się w ustawie o zasadach obowiązujących na rynku gazu. Grupa państw wspierających Francję wysunęła tezę, że Unia powinna w większym stopniu uwzględniać wkład, jaki bezemisyjna energia jądrowa może zaoferować przy realizacji celów klimatycznych.

Przeciwnicy tego pomysłu postulują, że strategiczne cele obejmują nie tylko obniżenie do minimum emisji CO2, ale również uniezależnienie od importu surowców energetycznych z innych państw oraz stymulację rozwoju zdywersyfikowanej produkcji energii odnawialnej. Kraje znajdujące się w tej grupie oczekują większego rozwoju sektora solarnego i wiatrowego.

Spory dotyczą także kilku innych zapisów proponowanych w ramach prawodawstwa, jak choćby kwestii rodzajów paliwa drzewnego uznawanego za OZE.

 

Magazyn Biomasa. W internecie za darmo:

Inne wydania Magazynu Biomasa znajdziesz tutaj. Dlatego kliknij i czytaj!
Zdjęcie: pixabay

Źródło: Reuters

Newsletter

Newsletter

Bądź na bieżąco z branżą OZE