Komisja Europejska zaproponowała mechanizm wsparcia finansowego dla krajów UE z wysokim poziomem zatrudnienia w przemysłach energochłonnych i w wydobyciu węgla. Polska może dostać 100 mld zł.

Nowa pula UE na realizację Zielonego Ładu i celu, jakim jest neutralność klimatu do 2050, wynieść ma 100 mld euro.

Reklama

– Propozycja Komisji Europejskiej ws. mechanizmu wsparcia transformacji regionów najbardziej uzależnionych od węgla jest potwierdzeniem uznania przez naszych europejskich partnerów wyjątkowej sytuacji Polski. Nasza dobra pozycja w tych negocjacjach klimatycznych została odzwierciedlona w zaproponowanym podziale środków – powiedział minister klimatu Michał Kurtyka w dniu ogłoszenia tych informacji.

 

Sytuację ostro komentują zagraniczne media. Niemiecki „Welt” napisał, że nawet czołowi brukselscy politycy nie są przekonani o powodzeniu umowy z Polską, która blokuje ambitne plany UE. Tak zwany „mechanizm sprawiedliwego przejścia” ma na celu wsparcie regionów najbardziej dotkniętych wycofywaniem paliw kopalnych. Są to regiony w Polsce silnie uzależnione od wydobycia węgla brunatnego, ale także w Czechach, Bułgarii i Rumunii.

Chcesz wiedzieć więcej? Dlatego czytaj Magazyn Biomasa. W internecie za darmo:

Całe wydanie znajdziesz też tutaj. Dlatego kliknij!

Źródło: BMG, Welt, Ministerstwo Klimatu
Newsletter

Newsletter

Bądź na bieżąco z branżą OZE