Firma EY od 2003 r. ocenia atrakcyjność krajów pod względem inwestycji w odnawialne źródła energii. Opracowany przez EY indeks RECAI obejmuje 40 największych rynków świata. W tym roku Polska znów zaliczyła w zestawieniu lepszy wynik niż rok wcześniej. Tym razem to skok o jedno miejsce.
Polska a odnawialne źródła energii
W 61. edycji rankingu EY RECAI badającego atrakcyjność państw pod względem inwestycji w OZE Polska awansowała o 1 miejsce, zajmując teraz 17. pozycję.
Liderem rankingu niezmiennie pozostają Stany Zjednoczone. Drugie miejsce zajęły Niemcy, wyprzedzając Chiny, które uplasowały się na trzeciej pozycji.
Awans Polski w PPA
Ranking EY RECAI ocenia także atrakcyjność rynku PPA (Power Purchase Agreement), czyli umów na długoterminowy zakup/sprzedaż odnawialnej energii elektrycznej. To największy awans Polski, która z 15. miejsca przeskoczyła w tym roku na 10. Przed nami uplasowały się takie kraje jak Hiszpania, Niemcy i Wielka Brytania, które znacznie wcześniej rozpoczęły swoją drogę PPA.
Jak podkreśla EY, trzeba jednak pamiętać, że pod koniec 2022 roku rząd wprowadził limit dla producentów energii, w tym na ceny OZE, by chronić konsumentów przed nadmiernym wzrostem cen energii. Doprowadziło to do dużej niepewności w zakresie PPA i wiele procesów negocjacji umów zostało wstrzymanych, opóźnionych lub odłożonych w czasie.
Czytaj też; W 2022 r. Wielka Brytania wytworzyła więcej energii z OZE niż kiedykolwiek dotąd
Inwestycje w zieloną energię wciąż niewystarczające
Globalne dążenie do bezpieczeństwa energetycznego i recesja oznaczają, że odnawialne źródła energii nigdy nie miały lepszej okazji do przyspieszenia zarówno popytu, jak i postępu w kierunku zerowej emisji gazów cieplarnianych.
Mimo to, jak wskazuje EY, Międzynarodowa Agencja Energii Odnawialnej IRENA szacuje, że dotychczasowe globalne inwestycje w zieloną energię są niewystarczające. Jeśli świat chce utrzymać wzrost temperatury w granicach 1,5°C w stosunku do poziomu sprzed epoki przemysłowej to, zdaniem IRENA, musi wydać na odnawialne źródła przynajmniej 35 bln USD.
Rynek Biogazu i Biometanu
Inne wydania Magazynu Biomasa znajdziesz tutaj. Dlatego kliknij i czytaj!
źródło: EY
Newsletter
Bądź na bieżąco z branżą OZE