Ponad 18 tys. m3 betonu, prawie 4000 ton stali i w sumie 200 km kabli elektrycznych było potrzebnych do zakończenia inwestycji kogeneracyjnej PKN ORLEN we Włocławku. To pierwszy w Polsce blok CCGT o dużej mocy.
Przez budowę przewinęło się ponad 25 tys. osób wykonujących rożne etapy prac. Pierwszy w Polsce blok CCGT o dużej mocy (463 MWe) przyczyni się nie tylko do wzmocnienia doskonałości operacyjnej tej Grupy. Zwiększy też krajowe bezpieczeństwo energetyczne. Elektrociepłownia wytwarza energię elektryczną i cieplną na potrzeby m.in. ANWIL oraz cieplną dla kompleksu przemysłowego we Włocławku. Sama jest jego częścią. Pozostała energia elektryczna jest kierowana do Krajowego Systemu Energetycznego. W zakresie wpływu na środowisko, blok spełnia najnowsze wymagania przepisów krajowych i unijnych.
 Lokalizacja sprzyjała inwestycji
Zwiększanie efektywności naszych aktywów to jeden z kluczowych kierunków strategicznych. Na realizowane przez nas projekty energetyczne – we Włocławku i Płocku – patrzymy w szerszym aspekcie. Są one powiązane z istniejącą już infrastrukturą, byśmy mogli maksymalnie wykorzystać efekt synergii. Jednocześnie w ten sposób optymalizujemy nakłady inwestycyjne – powiedział Wojciech Jasiński, prezes zarządu, PKN ORLEN.
Sprzyjająca lokalizacji inwestycji we Włocławku jest bliskość sieci GAZ-SYSTEM oraz położenie sieci elektroenergetycznej PSE. Pierwszą elektrownię gazową dla płockiego koncernu zbudowało konsorcjum General Electric i SNC-LAVALIN POLSKA.  Dla zapewnienia odpowiedniego serwisu serca elektrowni, czyli turbiny gazowej określanej jako „Power Train”, PKN ORLEN zawarł także z General Electric, długoletnią umowę serwisową. Po zakończonej dzisiaj fazie inwestycyjnej PKN ORLEN i generalny wykonawca rozpoczną rozmowy dotyczące ostatecznych rozliczeń projektu.
PKN ORLEN energetycznych kolosem
Blok gazowo-parowy we Włocławku to jeden z dwóch obok Płocka, kluczowych kogeneracyjnych projektów energetycznych PKN ORLEN. Energia elektryczna produkowana przez oba bloki w skojarzeniu z ciepłem w procesie wysokosprawnej kogeneracji będzie wykorzystywana nie tylko na potrzeby wewnętrzne Grupy ORLEN, ale również sprzedawana na rynku krajowym. Projekty we Włocławku i w Płocku to inwestycje w energetykę przemysłową, dostosowaną do potrzeb Grupy ORLEN i znacząco poprawiające doskonałość operacyjną segmentu Downstream.
Dzięki tym inwestycjom ORLEN sukcesywnie rozbudowuje swój potencjał energetyczny. Po zakończeniu inwestycji we Włocławku koncern posiada w Polsce, Czechach i na Litwie jednostki wytwórcze o łącznej zainstalowanej mocy elektrycznej 800 MWe oraz zainstalowanej mocy cieplnej blisko 4,6 GWt. Finalizacja projektu w Płocku powiększy moc elektryczną o kolejne 600 MWe, a cieplną o 530 MWt.
Projekty energetyczne koncernu z Płocka nie koncentrują się jedynie na poprawie efektywności w ramach obszaru Downstream. Grupa ORLEN dąży również do zwiększenia samowystarczalności energetycznej stacji paliw. Obecnie analizowane są m.in. wyniki pilotażu instalacji modułów fotowoltaicznych na obiektach koncernu. W fazie wstępnej pozostaje projekt zainstalowania na stacjach paliw turbin wiatrowych oraz magazynów energii, który ma stanowić kolejny krok we wdrażaniu innowacyjnych technologii.
Źródło: PKN Orlen
Zdjęcie: PKN Orlen
Newsletter

Newsletter

Bądź na bieżąco z branżą OZE