Podczas gdy w Polsce czekamy wciąż na pierwszy metr sześcienny biometanu, w Indonezji od 22 stycznia działa pierwsza komercyjna biometanownia. Zakład zbudowany przez PT KIS Biofuel Indonesia znajduje się w Bangkatan POM na Sumatrze.
Biometanownia na Sumatrze
Zlokalizowany na wyspie Sumatra zakład położony jest na terenie plantacji oleju palmowego należącej do PT United Kingdom Indonesia Plantation (AEP Group) w Blangkahan, a jego zdolność produkcyjną szacuje się na 15 500 metrów sześciennych bio-CNG lub biometanu dziennie. Oczekuje się, że biometanownia zredukuje emisje CO2 o 3,7 miliona ton rocznie.
Zarejestruj się na Kongres Biometanu
Pierwsza z dwudziestu pięciu
Biometanownia Blangkahan POM jest pierwszym z 25 zakładów, które mają docelowo zostać uruchomione w kraju. 25 jednostek produkcyjnych według szacunków będzie produkować ok. 387 500 metrów sześciennych dziennie, dzięki czemu, według tamtejszego Ministerstwa Energii i Zasobów Mineralnych, biometan ma być istotnym czynnikiem w transformacji energetycznej kraju.
Zakłada się, że w wyniku realizacji planu zakładającego uruchomienie 25 zakładów bioCNG wkrótce zastąpi LPG dla sektorów przemysłowych i handlowych, co w znacznej mierze ograniczy konieczność importu LPG, co jest jednym z celów lokalnego rządu.
Edi Wibowo z Ministerstwa Energii i Zasobów Mineralnych jest zdania, że biometanownia wniesie znaczący wkład we wspieranie transformacji energetycznej w Indonezji, która w ostatnim czasie opracowała cele i programy dotyczące zwiększenia wykorzystania energii odnawialnej. Ministerstwo Energii i Zasobów Mineralnych stworzyło również Wielką Narodową Strategię Energetyczną (GSEN), której podstawowym założeniem jest ograniczenie zależności od zużycia energii kopalnej.
Dyrektor generalny PT KIS Biofuel Indonesia, firmy odpowiedzialnej za budowę biometanowni na Sumatrze wyraził nadzieję, że Indonezja stanie się największym producentem biometanu w Azji. Może być jednak trudno dogonić Chiny, które pretendują obecnie do tytułu drugiego po Europie gracza na rynku biogazu na świecie.
Rynek biogazu i biometanu. Czytaj za darmo w internecie!
źródło: esdm.go.id, constructionreviewonline.com
zdjęcie: esdm.go.id
Newsletter
Bądź na bieżąco z branżą OZE