Do 2035 roku PGE chce zbudować 80 magazynów energii, dzięki którym Grupa będzie mogła zasilić 2,5 mln polskich gospodarstw domowych przez 24 h.

Reklama

– Nie możemy mówić o dalszym rozwoju energetyki odnawialnej bez równoległych dużych inwestycji w magazynowanie. Tylko poprzez jednoczesny rozwój obu tych segmentów będziemy mogli zapewnić bezpieczne dostawy zielonej energii elektrycznej dla odbiorców – mówi Dariusz Marzec, Prezes Zarządu PGE Polskiej Grupy Energetycznej.

PGE stawia na magazyny energii

Magazyny energii są kluczowym elementem w strategii dekarbonizacyjnej Polskiej Grupy Energetycznej, która planuje w tym obszarze inwestycje o wartości 18 mld złotych. Do 2035 roku Grupa zbuduje magazyny o łącznej pojemności ponad 10 000 MWh.

Realizacja inwestycji doprowadzi do zwiększenia pojemność magazynów PGE do ponad 17 000 MWh, co pozwoli zasilić 2,5 mln polskich gospodarstw domowych przez 24 h. Ponadto magazynowanie energii to większa efektywność pracy krajowego systemu elektroenergetycznego i wzrost wykorzystania energii z OZE, co jak podkreśla Prezes Zarządu PGE, wpłynie ograniczenie skoków cen energii na giełdzie i tym samym spowoduje obniżenie kosztów jej zakupu przez odbiorców.


PGE: „Wchodzimy w nową erę magazynowania energii”


Dziś Grupa PGE posiada magazyny energii o pojemności blisko 7000 MWh. Zaplanowane inwestycje obejmują sześć wielkoskalowych magazynów bateryjnych o łącznej pojemności ponad 4000 MWh, w tym ME Żarnowiec (woj. pomorskie) o mocy 262 MW i pojemności 981 MWh. To najbardziej zaawansowany projekt z zakresu magazynowania energii, a zarazem największy magazyn energii w Polsce i jeden z największych w Europie. Wykonawcą inwestycji będzie LG Energy Solution Wrocław Zakończenie budowy przewidziane jest na 2027 rok.

Kolejne inwestycje PGE chce wybudować w Gryfinie (woj. zachodniopomorskie) Rybniku (woj. śląskie), Rogowcu (woj. łódzkie) oraz w Krakowie (woj. małopolskie). Dodatkowo PGE pracuje nad projektem 75 rozproszonych magazynów energii elektrycznej na terenie całej Polski o łącznej pojemności ponad 6000 MWh.

Zielona Gmina. Czytaj za darmo w internecie!

Newsletter

Newsletter

Bądź na bieżąco z branżą OZE