Niemcy mają już ponad 500 tys. instalacji grzewczych na pellet. To dane Niemieckiego Instytutu Pelletu (DEPI) opublikowane na początku kwietnia br. Martin Bentele, dyrektor zarządzający DEPI, podkreślił, że to efekt m.in. atrakcyjnych dotacji na zakup ekologicznych kotłów pelletowych. I powszechnej dostępności granulatu.

Pół milionowy kocioł na pellet zainstalowano w niemieckim Hessian Linsengericht. Urządzenie o mocy 15 kW w połączeniu z systemem solarnym zastąpiło 25-letni kocioł olejowy. I obecnie ogrzewa dom o powierzchni 150 m2. Właściciele domu otrzymali od DEPI bon na 3 tony certyfikowanego pelletu, który został dostarczony w specjalnej cysternie i rozładowany w magazynie do przechowywania granulatu.

Reklama

Pellet w Niemczech

Rodzina Hädrich zdecydowała się na wymianę dotychczasowej instalacji na kocioł pelletowy m.in. dzięki 45 proc. dotacji na zakup nowego urządzenia grzewczego. Tę gwarantuje rządowy system zachęt Federalnego Urzędu Gospodarki i Kontroli Eksportu (BAFA).

Jak Niemcy wspierają pellet?

Od stycznia 2020 w Niemczech działa nowy, atrakcyjny system wsparcia dla właścicieli domów. Tych, którzy zdecydują się na wymianę starego systemu grzewczego na nowy, opalany drewnem lub pelletem. Dofinansowanie obejmuje także nowe budynki, pod warunkiem, że zakupione urządzenie spełni określone przez BAFA warunki.

> piec c.o. na drewno lub kocioł z płaszczem wodnym na pellet – dofinansowanie 35 proc.,

> wymiana starego ogrzewania olejowego na w/w wskazane urządzenia – dofinansowanie 45 proc.,

> piec c.o. na drewno lub kocioł z płaszczem wodnym na pellet w połączeniu z kwalifikującym się systemem solarnym – dofinansowanie 35 proc. lub 45 proc. (przy wymianie starego ogrzewania olejowego),

> hybrydowy system grzewczy: drewno lub pellet w połączeniu z gazem

Stawki dofinansowania dotyczą kosztów kwalifikowanych. Wynoszą one maksymalnie 50 tys. euro brutto na budynki mieszkalne i 3,5 mln euro brutto dla budynków niemieszkalnych. Dofinansowanie obejmuje środki i urządzenia związane z wymianą źródła ciepła (magazyn buforowy, system transportowy, remont komina, instalacja urządzenia.

Od stycznia zniesiono także w Niemczech limit 100 kW – także większe systemy grzewcze będą dotowane z programu BAFA.

Osoby zainteresowane zakupem kotła na drewno, biomasę lub pellet mogą znaleźć przeszkolonych instalatorów w pobliżu ich miejsca zamieszkania na stronie www.pelletfachbetrieb.de.

Pellet w dobie epidemii koronawirusa

Szef Niemieckiego Instytutu Pelletowego podkreślał na początku kwietnia: – Musimy wykorzystać ten atrakcyjny system finansowania, mimo epidemii koronawirusa, tak abyśmy do końca roku mogli zainstalować kolejne pół miliona ekologicznych urządzeń grzewczych – mówił Martin Bentele.

I dodawał: – Dzięki nowoczesnym systemom grzewczym na drewno, biomasę i pellet możemy osiągnąć nasze cele klimatyczne. W ubiegłym roku instalacje zasilane pelletem pozwoliły uniknąć emisji 3,5 mln ton CO2 do atmosfery.

W 2019 roku Niemcy wyprodukowali 2,8 mln ton pelletu. Pod tym względem zajmują 3 miejsce – za USA i Kanadą. Obecnie prawie 1 proc. ciepła zużywanego w Niemczech wyprodukowany jest z pelletu drzewnego.

Chcesz wiedzieć więcej? Dlatego czytaj Magazyn Biomasa. W internecie za darmo:


Inne wydania Magazynu Biomasa znajdziesz tutaj. Dlatego kliknij i czytaj!

Źródło i zdjęcia: Deutsches Pelletinstitut (DEPI)
Newsletter

Newsletter

Bądź na bieżąco z branżą OZE