Bioenergy Europe opublikowało raport dotyczący aktualnej sytuacji branży pelletowej. Publikacja analizuje różne aspekty rynku, takie jak produkcja, konsumpcja, ceny, import, eksport, sprzedaż urządzeń grzewczych w trudnym okresie, w którym wszyscy mierzymy się z głębokim kryzysem energetycznym.

Reklama

Kryzys energetyczny

W związku z gwałtownie rosnącymi cenami gazu, ropy naftowej i energii elektrycznej, tej zimy Unia Europejska stoi w obliczu poważnego kryzysu energetycznego, w którym obywatele i przedsiębiorstwa mierzą się z galopującymi cenami energii. Teraz, bardziej niż kiedykolwiek, w centrum dyskusji znajduje się bezpieczeństwo energetyczne. Odpowiedź na pytanie, jak zapewnić dostawy energii do UE, wciąż nie jest oczywista, biorąc pod uwagę, że jednym z największych wyzwań jest nadal nadmierna zależność UE od paliw kopalnych.

Zużycie pelletu wzrosło w UE o 18%

Zastanawiając się nad dostępnymi rozwiązaniami dekarbonizacji, przyjrzyjmy się bliżej rynkowi pelletu drzewnego. Różni konsumenci – od gospodarstw domowych po przedsiębiorstwa użyteczności publicznej – przyjęli pellet drzewny jako zrównoważone rozwiązanie energetyczne.

W 2021 r. zużycie pelletu w UE sięgnęło 24,5 mln ton, co oznacza wzrost o 18% w stosunku do roku poprzedniego. Sektor mieszkaniowy i handlowy odpowiada za 66,1% europejskiego zużycia pelletu, a przemysł za pozostałe 33,9%. Sytuacja różni się w zależności od kraju. Zużycie przemysłowe jest głównym motorem napędowym dla Holandii i Danii. We Włoszech, Niemczech i Francji to sektor ogrzewania domów jest liderem w zużyciu pelletu drzewnego.

Sektor pelletu udowodnił swoją odporność podczas kryzysu COVID-19. Obecny kryzys energetyczny jest bardziej fundamentalnym zagrożeniem i w oczekiwaniu na sezon grzewczy 2022-2023 cała Europa wchodzi na bardzo mętne wody. Trendy w rozwoju polityki europejskiej, takie jak propozycja Parlamentu Europejskiego dotycząca pierwotnej biomasy drzewnej, i jej potencjalne ograniczenia, nie są wcale pomocne w tworzeniu warunków ramowych sprzyjających rozwojowi sektora.


Gdzie kupić dobry pellet? Sprawdź na mapie!


Niezbędne wsparcie polityczne

Stabilne ramy polityczne są niezbędne, aby zapewnić przedsiębiorstwom długoterminową perspektywę dalszego inwestowania w produkcję pelletu. Konieczne jest wsparcie europejskiej produkcji pelletu, a tym samym zapewnienie odpowiedniej podaży wraz z promowaniem działań na rzecz łagodzenia zmiany klimatu.

Zamiast dotować paliwa kopalne, fundusze unijne i krajowe powinny być skierowane do konsumentów, którzy chcą przestawić się ze starszych, mniej wydajnych urządzeń na paliwa kopalne, na nowoczesne rozwiązania wykorzystujące pellet drzewny. Przyspieszy to wdrażanie odnawialnych źródeł energii, zmniejszy emisje zanieczyszczeń powietrza, poprawi efektywne gospodarowanie zasobami, jednocześnie chroniąc wrażliwych konsumentów przed ubóstwem energetycznym.

Pellet drzewny pozostaje konkurencyjny

Niemniej jednak pellet drzewny pozostaje konkurencyjny w porównaniu z prawie wszystkimi innymi źródłami energii i może stać się jeszcze bardziej atrakcyjny, dzięki szeregowi ukierunkowanych środków (np. obniżki VAT). Nadal istnieje znaczny potencjał dalszego rozwoju zrównoważonej produkcji pelletu drzewnego, zarówno na świecie, jak iw Europie, ale bariery inwestycyjne i logistyczne muszą zostać przezwyciężone.

„Niedawne wydarzenia geopolityczne spowodowały znaczne zakłócenia na rynku, zarówno pod względem cen, jak i podaży. Istnieje potrzeba inwestycji, aby zwiększyć moce produkcyjne w Europie i zapewnić wysokiej jakości paliwo wszystkim użytkownikom, którzy zdecydowali się zainwestować w ulepszenie swojego systemu grzewczego, poprzez przejście na urządzenia oparte na pellecie” – zauważa specjalista ds. analizy rynku Bioenergy Europe, Jérémie Geelen.

 

Fabryka pelletu, czyli najnowszy numer Magazynu Biomasa:

Inne wydania Magazynu Biomasa znajdziesz tutaj. Dlatego kliknij i czytaj!

 

źródło: bioenergyeurope.org

Newsletter

Newsletter

Bądź na bieżąco z branżą OZE