Odpady z warszawskiego ZOO zagospodaruje Polska Grupa Biogazowa. Wykorzystywane są w jednej z biogazowni należącej do PGB i przerabiane na energię.

O współpracy z warszawskim Miejskim Ogrodem Zoologicznym, rozpczetej w październiku br., PGB poinformowała na swojej stronie internetowej:

Reklama

W czasach, gdy coraz więcej mówi się o nadmiernym  eksploatowaniu Ziemi i jej naturalnych zasobów, Polska Grupa Biogazowa daje przykład, jak wcielić w życie idee gospodarki obiegu zamkniętego. To, co dla jednych jest tylko uciążliwym odpadem, inni potrafią  wykorzystać w bardzo pożyteczny sposób.


Sprawdź też: Odpady z zoo zasilają w energię szpital dla zwierząt


A wykorzystywać jest co, bo na blisko 40 hektarach żyje niemal kilkanaście tysięcy zwierzaków, od tych najmniejszych aż po duże słonie, żyrafy czy hipopotamy. Rocznie PGB odbierać ma blisko 800 ton odpadów biodegradowalnych, takich jak odchody zwierzęce czy resztki pokarmów. Cykliczne odbiory zapewnione przez PGB rozwiążą problem składowania i zapewnią odpowiednią utylizację odpadów powstających w ogrodzie zoologicznym. Współpraca Polskiej Grupy Biogazowej z warszawskim ZOO to pierwsze tego typu zagospodarowanie odpadów w kraju.

Odpady z warszawskiego ZOO na energię

Biomasa, po odebraniu z ZOO przez dedykowany i uprawniony transport, zostanie dostarczona na biogazownię i przetworzona w procesie fermentacji beztlenowej na biogaz rolniczy, z którego wytworzona zostanie energia elektryczna i ciepło.

Chcesz wiedzieć więcej? Dlatego czytaj Magazyn Biomasa. W internecie za darmo:

Całe wydanie znajdziesz też tutaj. Dlatego kliknij!

Źródło: PGB
Zdjęcie: pixabay
Newsletter

Newsletter

Bądź na bieżąco z branżą OZE