Innowacyjny projekt wykorzystujący biomasę odpadową w celu pozyskania wodoru został wyróżniony w konkursie organizowanym przez PGE. Źródłem czystej biomasy są odpady komunalne, przetworzone w procesie opracowanym przez Bioelektra Group.
Projekt „Biotechnologiczne wytwarzanie wodoru” autorstwa dr Sławomira Kasińskiego zajął trzecie miejsce w konkursie „Energia Innowacji” zorganizowanym przez PGE. W opinii dr Kasińskiego rozwój gospodarczy na świecie jest ściśle związany z zapotrzebowaniem na energię elektryczną. Globalne perspektywy rozwoju sektora energetycznego jednoznacznie zakładają ciągły wzrost zużycia energii. Nieodzowne jest więc poszukiwanie alternatywnych nowych źródeł energii. Wodór jest świetnym kandydatem, w tradycyjnych technologiach przeszkodą są jednak koszty jego uzyskania. Dlatego tak obiecującym procesem biotechnologicznego wytwarzania wodoru wydaje się być fermentacja odpadów organicznych. Proces przebiega wydajniej, gdy zastosowana jest biomasa o stabilnych parametrach, po mechaniczno-cieplnym przetworzeniu.
Jury doceniło projekt ponieważ wpisuje się on w interesujący nurt na granicy badań podstawowych i inżynieryjnych z zakresu biotechnologii, który może stać się częścią nowo definiowanego rynku energii. Wodór posiada wyjątkowo wysoką wartość opałową (143 MJ/kg) i nie powoduje emisji gazów cieplarnianych podczas spalania. Naukowcy od dawna uważają go za paliwo przyszłości i alternatywę dla konwencjonalnych paliw nieodnawialnych. Jednak podstawowym warunkiem, by wodór mógł zastąpić bieżące nośniki energii jest opracowanie taniej, wydajnej i szybkiej metody produkcji wodoru. Dotychczasowe technologie otrzymywania tego pierwiastka opierają się przede wszystkim na procesach termiczno-chemicznych, gdzie surowcem są paliwa nieodnawialne: węgiel, ropa czy gaz. Ich złoża są ograniczone. Biomasa z odpadów jako źródło łatwo dostępnego wodoru otwiera więc zupełnie nowe perspektywy.
Źródło: Materiały prasowe Bioelektra Gruop
Zdjęcie: Bioelektra Group
Newsletter
Bądź na bieżąco z branżą OZE