Globalny deweloper i inwestor z sektora energii odnawialnej, duńska spółka European Energy będzie sprawdzać jakie możliwości rozwoju produkcji zielonych paliw ma Polska, a konkretnie dwie gminy, z którymi firma podpisała memorandum o porozumieniu.

Reklama

Odnawialne źródła energii

Barwice i Grzmiąca to dwie gminy, z którymi European Energy podpisała memorandum o porozumieniu w sprawie „Zamiaru podjęcia współpracy w celu zbadania możliwości rozwoju technologii Power-to-X” pozwalającej na produkcję zielonego e-matanolu oraz ciepła w oparciu o odnawialne źródła energii.

Zawarte porozumienie jest formą wzajemnego zobowiązania do podjęcia dyskusji na temat możliwości rozwoju i eksploatacji projektów opartych o odnawialne źródła energii na terenie obu gmin. Strony mają również zbadać możliwości budowy zakładu produkcji zielonego e-metanolu i sprawdzić możliwości jego dostaw do różnych gałęzi przemysłu.

Wpływy podatkowe i tworzenie miejsc pracy, zwiększenie konkurencyjności lokalnych przedsiębiorstw, wkład w łagodzenie zmian klimatycznych i niezależność energetyczna to tylko niektóre z korzyści, jakie widzimy przynajmniej dla naszego samorządu, lokalnej społeczności i regionu w związku z potencjałem realizacji rzeczonego projektu. Grzmiąca ma już pozytywne doświadczenia z European Energy, bo to właśnie w naszej gminie zlokalizowane są niektóre części pomorskiego portfela wiatrowego. Dlatego chętnie rozszerzymy naszą współpracę – powiedział Patryk Makowski, Wójt Gminy Grzmiąca.


Czytaj też: Powstanie modułowa biometanownia oparta na polskiej myśli technicznej


Polska kluczowym rynkiem europejskiej energetyki

Potencjał przyszłego projektu musi zostać szczegółowo przeanalizowany. Wstępne badania muszą uwzględnać analizę środowiskową oraz konstruktywny dialog z lokalnymi mieszkańcami, sąsiadami i zainteresowanymi stronami.

Memorandum zostało podpisane przez Knuda Erika Andersena, dyrektora generalnego European Energy, Roberta Zborowskiego, wiceburmistrza Gminy Barwice i Patryka Makowskiego, wójta Gminy Grzmiąca, w obecności Jego Królewskiej Mości Króla Danii Fryderyka X, a także przedstawicieli polskiego i duńskiego rządu.

Polska jest jednym z kluczowych rynków europejskiej energetyki. Power-to-X i produkcja e-metanolu to ważny krok w zielonej transformacji (…) Ta współpraca to doskonała okazja, aby podzielić się naszą dotychczasową wiedzą i doświadczeniami na polskim rynku, który przechodzi właśnie transformację energetyczną i zmienia kurs w stronę zielonej gospodarki – powiedział Knud Erik Andersen, Dyrektor Generalny European Energy.

Biomasa i paliwa alternatywne. Czytaj w internecie

źródło: European Energy

Newsletter

Newsletter

Bądź na bieżąco z branżą OZE