W należącej do Polenergii Elektrociepłowni Nowa Sarzyna przeprowadzono pierwsze w Polsce testy współspalania wodoru z gazem ziemnym. Docelowo spółka planuje wykorzystanie odnawialnego H2 zazieleniania wytwarzanej energii i transportu.
Produkcja zielonego wodoru jest istotnym elementem strategii Polenergii. Na początku roku KE potwierdziła przyznanie dofinansowania w wysokości do 142,77 mln euro na wodorowy projekt spółki. Inicjatywa H2Silesia zakłada budowę wielkoskalowej fabryki zielonego wodoru o mocy ok. 105 MW, która będzie w stanie wyprodukować ok. 13 000 ton tego surowca rocznie.
Współspalanie wodoru
W październiku Polenergia, której celem jest wykorzystanie zielonego wodoru do transportu i zazieleniania ciepła energii elektrycznej, przeprowadziła pierwsze w Polsce testy współspalania wodoru. Próby wykonano w jednej z turbin gazowych o mocy ok. 40 MW w Elektrociepłowni Nowa Sarzyna (ENS). To przełomowe wydarzenie dla ENS, zwłaszcza, że testowana turbina nie była pierwotnie zaprojektowana jako „Hydrogen Ready”.
Celem działań Polenergii było osiągnięcie 10% udziału wodoru w paliwie, jednak w trakcie prób osiągnięto imponujący wynik – maksymalny przepływ wodoru wyniósł 1 835 Nm³/h, co odpowiadało stężeniu objętościowemu wodoru na poziomie 15%.
Kongres Biogazu – zarejestruj się!
Testy w Elektrociepłowni Nowa Sarzyna zostały przeprowadzone z wykorzystaniem wodoru szarego, dostarczonego bateriowozami. Docelowo wodór zielony, powstały w procesie elektrolizy z energii odnawialnej, będzie mógł być dostarczany z instalacji zbudowanej w Nowej Sarzynie.
– Chcemy zazieleniać energię wytwarzaną w bloku gazowo-parowym. Pierwszym niezbędnym krokiem było wdrożenie technologii mieszania gazu ziemnego z wodorem w stałym, stabilnym składzie oraz bezpieczne, w pełni kontrolowane spalanie tej mieszaniny w turbinie gazowej, fabrycznie nie przygotowanej do takiego procesu. Osiągnięcie tego etapu otwiera drogę do zazielenienia nie tylko produkcji energii elektrycznej, ale też energii cieplnej. Następnym celem będzie zwiększanie udziału wodoru w paliwie. Jest to długotrwały proces, zależny również od uwarunkowań rynkowych – tłumaczył Mirosław Rokicki Dyrektor Techniczny i Członek Zarządu Polenergii Elektrociepłownia Nowa Sarzyna
W testy współspalania wodoru w Elektrociepłowni Nowa Sarzyna zaangażowane były także firmy: Thomassen Energy, Bilfinger Tebodin, Biproraf, Promont, Valmet oraz Linde.
H2HUB Nowa Sarzyna
Polenergia prowadzi wiele projektów wodorowych. Najbardziej zaawansowany to dofinansowany przez NFOŚiGW H2HUB Nowa Sarzyna. Celem badawczo-rozwojowego projektu jest wykorzystanie zielonego wodoru, wyprodukowanego w procesie elektrolizy wody zasilanej energią odnawialną, do produkcji odnawialnego paliwa lotniczego. Powstałe w ten sposób paliwo pozwoli na obniżenie emisji gazów cieplarnianych w przemyśle lotniczym, bez potrzeby budowy nowej infrastruktury, baz paliwowych oraz opracowywania nowych konstrukcji samolotów. Sercem projektu jest elektrolizer do produkcji zielonego wodoru o mocy 5 MW.