Funkcjonowanie nowego reaktora biologicznego w oczyszczalni ścieków w miejscowości Sucha Wielka w gm. Zawonia będzie przedmiotem badań naukowych prowadzonych przez Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu. Porozumienie w tej sprawie zawarły Gmina Zawonia i spółka NEWATER, czyli wykonawca całej inwestycji.
Gminna oczyszczalnia ścieków w Suchej Wielkiej została w ostatnich latach gruntownie zmodernizowana. Kluczowym elementem przebudowy, zrealizowanej przez spółkę NEWATER, jest autorski reaktor biologiczny typu B-PFR.
Jak to działa?
Obecnie aż 90% całkowitego ładunku ścieków trafiającego do oczyszczalni stanowią tzw. ścieki dowożone – pochodzące ze zbiorników bezodpływowych i przydomowych oczyszczalni. A to stanowi duże wyzwanie technologiczne – przede wszystkim ze względu na duże wahania dopływu i ładunku zanieczyszczeń oraz zwiększoną obecność zanieczyszczeń stałych, takich jak piasek czy żwir. Zwykle w oczyszczalniach tej wielkości udział takich ścieków nie przekracza kilkunastu procent.
Aby sprostać wyzwaniu, w Suchej Wielkiej zastosowano reaktor biologiczny typu B-PFR. Oparty jest on na technologii niskoobciążonego tlenowo stabilizowanego osadu czynnego z biologicznym usuwaniem związków biogennych w układzie przepływu ciągłego. Jego konstrukcja pozwala na fizyczne wydzielenie poszczególnych faz procesu w jednym zbiorniku, eliminuje mieszanie ścieków surowych z oczyszczonymi i umożliwia zachowanie stabilnych warunków pracy. – Konstrukcja oraz sekwencja cyklu mogą sprzyjać tworzeniu idealnych warunków do granulacji osadu, co skutkuje bardzo niskim indeksem osadu, a w efekcie zwiększoną wydajnością hydrauliczną układu – wyjaśnia Dominik Żółtowski, główny technolog i autor projektu.
NEWATER: oczyszczalnie od Dolnego Śląska po Bałtyk
Współpraca z naukowcami
Nowa technologia może być rozwijana. – Nie poprzestajemy na opracowaniu reaktora B-PFR. Chcemy maksymalnie wykorzystać jego potencjał i dalej go rozwijać. Naszym celem są energooszczędność i poprawa jakości wód powierzchniowych – mówi prezes spółki NEWATER, Robert Malik. W tym celu firma zawarła porozumienie z gminą Zawonia, na mocy którego działanie nowego reaktora oraz funkcjonowanie całej oczyszczalni będą przedmiotem badań naukowych prowadzonych przez Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu.
Gmina Zawonia udostępni oczyszczalnię na potrzeby badań struktury osadu czynnego wytwarzanego w reaktorze. Próbki będą pobierane kilkakrotnie, a analizy przeprowadzi Instytut Inżynierii Środowiska Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu. Badane będą struktura osadu, dynamika zmian jego stężenia w czasie pracy reaktora a także określone zostaną graniczne stężenia, przy których możliwe jest prowadzenie procesu sedymentacji w zadanych warunkach hydraulicznych.