Od 14 czerwca 2024 r. zostanie uszczelniona lista ZUM, czyli lista zielonych urządzeń i materiałów. To istotna informacja nie tylo dla beneficjentów programu Czyste Powietrze, ale przede wszystkim dla producentów, dystrybutorów, importerów pomp ciepła, kotłów zgazowujących drewno oraz kotłów na pellet drzewny.

Reklama

Uszczelnienie listy ZUM obejmujące głównie pompy ciepła, ale też kotły zgazowujące drewno i kotły na pellet drzewny dotyczy głównie producentów, dystrybutorów i importerów, których obowiązywać będą teraz nowe zasady w programie Czyste Powietrze. Od 14 czerwca 2024 r. na liście zielonych urządzeń i materiałów będą dostępne tylko pompy ciepła posiadające raport z badań z niezależnych akredytowanych laboratoriów z terenu EU lub EFTA lub posiadające jeden z europejskich znaków jakości: EHPA Q, HP KEYMARK lub EUROVENT. Zmiany obejmą też kotły zgazowujące drewno i kotły na pellet drzewny, ale w tych przypadkach nie będą wymagane nowe dokumenty.

Jak zaznacza NFOŚiGW, na listę ZUM (https://lista-zum.ios.edu.pl/) będą czasowo – w okresie od 14.06 do 31.12.2024 r. – dopuszczone pompy ciepła posiadające jeden z europejskich znaków jakości (EHPA Q, HP KEYMARK lub EUROVENT), a nieposiadające pełnego raportu z badań z niezależnych akredytowanych laboratoriów z terenu EU lub EFTA. Od przyszłego roku na tej liście pozostaną z kolei tylko te pompy, które taki pełny raport będą posiadały. Głównym celem okresu przejściowego jest zapewnienie producentom, dystrybutorom i importerom pomp ciepła dodatkowego czasu na przeprowadzenie tych badań.


„Czyste Powietrze” ma nowego lidera


Pompy zgłoszone lub wpisane na listę ZUM przed 14 czerwca 2024 r. – to jest do 13 czerwca 2024 r. – do których załączono znaki EHPA Q, HP KEYMARK lub EUROVENT, a nie załączono raportów z badań przeprowadzonych w laboratoriach z terenu EU lub EFTA, z dniem 14 czerwca 2024 r. przestaną być widoczne na tej liście.

W związku z tym NFOŚiGW przypomina:

  • Pompy ciepła wpisane na listę ZUM na podstawie znaków jakości będą mogły na niej pozostać do 31 grudnia 2024 r. – jest to termin ostateczny i nieprzekraczalny, dlatego zachęcamy do możliwie najszybszego uzupełniania badań dla tych pomp. Badania te muszą zostać przeprowadzone w akredytowanym laboratorium zlokalizowanym w kraju UE lub EFTA;
  • Pompy ciepła posiadające co najmniej jeden z europejskich znaków jakości: 
  • EHPA Q, 
  • HP KEYMARK, 
  • EUROVENT 

będą mogły uzyskać czasowy wpis na listę ZUM. Będzie to możliwe wyłącznie dla wniosków o wpis na listę ZUM składanych od 14 czerwca 2024 r.

Urządzenia spoza listy ZUM nie będą oferowane beneficjentom programu Czyste Powietrze.

Zobacz szczegółowe informacje.

Fabryka pelletu. Czytaj za darmo w internecie!

Newsletter

Newsletter

Bądź na bieżąco z branżą OZE