Nowe obowiązki producentów energii z OZE już od stycznia

obowiązki producentów energii z OZE

Już od stycznia w życie wchodzą nowe przepisy nakładające na producentów energii z OZE obowiązek sprawozdawczości. Wynikają one z tzw. wytycznych System Operation Guidelines (SOGL). Nowe prawo nie dotyczy prosumentów.

Obowiązki producentów energii z OZE

Od 1 stycznia 2021 roku zaczną obowiązywać nowe przepisy dotyczące raportowania. Chodzi o dane o energii elektrycznej wytwarzanej i wprowadzanej do sieci. Informuje o tym Enea Operator, jeden z krajowych operatorów systemu dystrybucyjnego.


Sprawdź również: Gaz tanieje! Nowa taryfa od PGNiG została zatwierdzona


Proces przekazywania do Polskich Sieci Elektroenergetycznych informacji pomiarowych pozyskanych od wytwórców będzie przebiegał za pośrednictwem operatorów systemu dystrybucyjnego.

Jak tłumaczy Enea Operator, wytyczne SOGL m.in. określają wymagania, których celem jest zwiększenie bezpieczeństwa systemu, zapewniając utrzymanie odpowiednich poziomów częstotliwości sieci elektroenergetycznej. Definiują sposób wykorzystania zasobów przez operatorów systemów przesyłowych (OSP), operatorów systemów dystrybucyjnych (OSD) i wytwórców, których wartość mocy zainstalowanej źródła wytwórczego energii elektrycznej jest większa lub równa 200 kW.

Raport Biogaz w Polsce 2020

Pobierz raport

Wyślij link na adres:

Wyrażam zgodę na wykorzystanie powyższych danych osobowych przez Biomass Media Group Sp. z o.o. w celu zrealizowania zamówienia oraz dla celów marketingowo-reklamowych związanych z ofertami wydawnictwa. Dane będą chronione zgodnie z Ustawą o Ochronie Danych Osobowych (Dz. U. Nr 133 poz. 883 z 1997). Podanie danych jest dobrowolne. Przysługuje Państwu prawo do wglądu i poprawiania swoich danych osobowych.

Enea Operator wychodząc na przeciw oczekiwaniom producentów energii przygotowała webinarium, w którym eksperci spółki tłumaczą wprowadzane zmiany.

– Wsparcie merytoryczne dla wytwórców OZE w wypełnieniu sprawozdawczego obowiązku jest inicjatywą Enei Operator. Nasi eksperci postanowili podzielić się swoją wiedzą i doświadczeniem, aby ułatwić przedsiębiorcom produkującym energię elektryczną ze źródeł odnawialnych proces adaptacji do nowych obowiązków już na samym początku ich obowiązywania – komentuje Marek Szymankiewicz, wiceprezes ds. infrastruktury sieciowej Enei Operator.

Udostępniono także specjalny adres e-mail dla komunikacji z wytwórcami. Obowiązki producentów energii z OZE – jeśli masz wątpliwości – pisz.

Chcesz wiedzieć więcej? Dlatego czytaj Magazyn Biomasa. W internecie za darmo:


Inne wydania Magazynu Biomasa znajdziesz tutaj. Dlatego kliknij i czytaj!

Źródło: Enea Operator
Zdjęcie: pixabay.com

This post is also available in: polski

bem