Już od stycznia w życie wchodzą nowe przepisy nakładające na producentów energii z OZE obowiązek sprawozdawczości. Wynikają one z tzw. wytycznych System Operation Guidelines (SOGL). Nowe prawo nie dotyczy prosumentów.

Obowiązki producentów energii z OZE

Od 1 stycznia 2021 roku zaczną obowiązywać nowe przepisy dotyczące raportowania. Chodzi o dane o energii elektrycznej wytwarzanej i wprowadzanej do sieci. Informuje o tym Enea Operator, jeden z krajowych operatorów systemu dystrybucyjnego.

Reklama

Sprawdź również: Gaz tanieje! Nowa taryfa od PGNiG została zatwierdzona


Proces przekazywania do Polskich Sieci Elektroenergetycznych informacji pomiarowych pozyskanych od wytwórców będzie przebiegał za pośrednictwem operatorów systemu dystrybucyjnego.

Jak tłumaczy Enea Operator, wytyczne SOGL m.in. określają wymagania, których celem jest zwiększenie bezpieczeństwa systemu, zapewniając utrzymanie odpowiednich poziomów częstotliwości sieci elektroenergetycznej. Definiują sposób wykorzystania zasobów przez operatorów systemów przesyłowych (OSP), operatorów systemów dystrybucyjnych (OSD) i wytwórców, których wartość mocy zainstalowanej źródła wytwórczego energii elektrycznej jest większa lub równa 200 kW.

Raport Biogaz w Polsce 2020

Pobierz raport

Wyślij link na adres:

Zaznaczenie pola oznacza wyrażenie zgody na otrzymywanie od Biomass Media Group Sp. z o.o. z siedzibą w Poznaniu drogą e-mailową newslettera oraz innych informacji handlowych w celu marketingu bezpośredniego, która jest świadczeniem wzajemnym w zamian za otrzymanie możliwości pobrania określonych treści. Zgoda ta może zostać wycofana w dowolnym momencie poprzez wykorzystanie linku dezaktywacyjnego dostępnego w każdej wiadomości. Więcej informacji na temat przetwarzania Twoich danych znajdziesz w Polityce prywatności [https://magazynbiomasa.pl/polityka-prywatnosci/].

Enea Operator wychodząc na przeciw oczekiwaniom producentów energii przygotowała webinarium, w którym eksperci spółki tłumaczą wprowadzane zmiany.

– Wsparcie merytoryczne dla wytwórców OZE w wypełnieniu sprawozdawczego obowiązku jest inicjatywą Enei Operator. Nasi eksperci postanowili podzielić się swoją wiedzą i doświadczeniem, aby ułatwić przedsiębiorcom produkującym energię elektryczną ze źródeł odnawialnych proces adaptacji do nowych obowiązków już na samym początku ich obowiązywania – komentuje Marek Szymankiewicz, wiceprezes ds. infrastruktury sieciowej Enei Operator.

Udostępniono także specjalny adres e-mail dla komunikacji z wytwórcami. Obowiązki producentów energii z OZE – jeśli masz wątpliwości – pisz.

Chcesz wiedzieć więcej? Dlatego czytaj Magazyn Biomasa. W internecie za darmo:


Inne wydania Magazynu Biomasa znajdziesz tutaj. Dlatego kliknij i czytaj!

Źródło: Enea Operator
Zdjęcie: pixabay.com
Newsletter

Newsletter

Bądź na bieżąco z branżą OZE