Normy dla paliw stałych już na początku 2018 roku? Jadwiga Emilewicz, wiceminister rozwoju, podczas audycji w Radiu Kraków zapowiedziała szybkie wprowadzenie rozporządzenia określającego normy jakości dla paliw, które będzie można spalać w domowych piecach.- Jeśli w pierwszym tygodniu stycznia odbędzie się komitet stały to w 3, 4 tygodniu stycznia trafi to do Sejmu. Przyjęte zostanie to na przełomie stycznia i lutego – zapowiedziała wiceminister.

Reklama

Ponadto jeszcze w I kwartale 2018 r. rząd ma przedstawić założenia programu termomodernizacji domów. Jadwiga Emilewicz ostatnio wymieniana jest jako kandydat do objęcia funkcji szefa resortu po Mateuszu Morawieckim,a także jako kandydatka na fotel prezydenta Krakowa – to także twarz rządu wyraźnie kojarzona z walką ze smogiem.

To właśnie pani wiceminister przypisuje się m.in. doprowadzenie do przyjęcia rozporządzenia wprowadzającego nowe normy dla kotłów na paliwa stałe.

Jadwiga Emilewicz zapowiedziała wprowadzenie kolejnych regulacji na temat norm jakości paliw spalanych w piecach, którymi miało się zająć nie Ministerstwo Rozwoju, ale Ministerstwo Energii.

– W listopadzie były uzgodnienia z Ministerstwem energii, jak będzie musiał się legitymować klient, który przyjdzie na skład, żeby pokazać, że on ma domową instalację lub dużą instalację, która pozwala mu kupić muły i floty, czyli substancje, którymi palić w domu nie będzie można – stwierdziła Jadwiga Emilewicz podczas radiowego wywiadu, zaznaczając, że projekt ustawy jest na ostatniej prostej prac w rządzie i powinien trafić w drugiej połowie stycznia do Sejmu.

Wiceminister rozwoju Jadwiga Emilewicz zapowiedziała także prezentację w I kwartale 2018 r. założeń programu termomodernizacji domów.

Źródło: Radio Kraków, gramwzielone.pl

Zdjęcie: Min. Rozwoju

Newsletter

Newsletter

Bądź na bieżąco z branżą OZE