Scandinavian Biogas, wiodący skandynawski producent biogazu, podpisał umowę z niemieckim dystrybutorem LNG, firmą Alternoil na dostawy bio-LNG. Kontrakt wart jest 2,7 miliarda koron szwedzkich, czyli 269 milionów dolarów.

Reklama

Scandinavian Biogas i Alternoil

Firma Scandinavian Biogas poinformowała o zawarciu długoterminowej umowy z firmą Alternoil na dostawy bio-LNG, który ma być wykorzystywany dla pojazdów ciężarowych w Niemczech.

W ramach zawartego kontraktu w roku 2024 producent dostarczy 8 000 ton bio-LNG. Według szacunków wartość ta wzrośnie do 11 500 ton lub 160 GWh rocznie w latach 2025-2030. Odpowiada to ponad 1 TWh energii. Umowa przewiduje również możliwość zwiększenia wolumenu do 2 TWh, o wartości 4,7 miliarda koron szwedzkich (467 milionów dolarów).

REEFUEL – paliwo neutralne dla klimatu

Alternoil na mocy zawartej umowy ma włączyć długoterminowe dostawy bio-LNG do „neutralnego dla klimatu” paliwa REEFUEL dystrybuowanego na niemieckim rynku transportowym.

REEFUEL to unikalne w Europie paliwo, które przyczynia się do dekarbonizacji transportu ciężkich towarów. Przyjazne dla klimatu paliwo produkowane jest z biometanu pochodzącego z certyfikowanych procesów biologicznych oraz zielonego wodoru wytwarzanego przez energię wiatrową.


Czytaj też: BioLNG i biometan – jakie są realne perspektywy?


Popyt na bio-LNG znacznie wzrośnie

Oczekuje się, że popyt rynkowy na bio-LNG znacznie wzrośnie. Ambicją firmy Scandinavian Biogas jest osiągnięcie do 2030 roku rocznej zdolności produkcyjnej co najmniej 3 TWh w Europie.

„Bardzo się cieszę, że mogę ogłosić tę przełomową umowę z Alternoil, jednym z wiodących dystrybutorów w procesie przejścia na sektor transportu neutralny pod względem emisji dwutlenku węgla. Ta umowa jest również ważnym kamieniem milowym dla Scandinavian Biogas. Naszą ambicją jest realizacja wcześniej zakomunikowanego biznesplanu. Zakłada on osiągnięcie rocznej wydajności co najmniej 700 GWh do 2024 r.” mówi Matti Vikkula, dyrektor generalny Scandinavian Biogas.

1 TWh bio-LNG to 5500 ciężarówek przejeżdżających 100 000 km

Scandinavian Biogas będzie dostarczać bio-LNG z zakładów w Szwecji i Norwegii do stacji benzynowych Alternoil. Zakontraktowane wolumeny odpowiadają około 25% planowanej mocy w 2025 roku.

Alternoil, właściciel marki REEFUEL, do końca 2022 roku planuje powiększyć swoją sieć stacji benzynowych do 60 stacji. 1 TWh bio-LNG to 5500 ciężarówek przejeżdżających 100 000 km.

„Jesteśmy pod wielkim wrażeniem Scandinavian Biogas i ich sprawdzonej wiedzy w tworzeniu wydajnych zakładów produkcyjnych bio-LNG. Produkcja energii odnawialnej ma zasadnicze znaczenie dla przyszłego dobrobytu planety. Widzimy ogromny potencjał w wykorzystywaniu wyrzuconej żywności i innych odpadów do wytwarzania neutralnego pod względem emisji paliwa transportowego. REEFUEL może być stosowany w każdej ciężarówce napędzanej LNG i znacząco przyczynia się do dekarbonizacji transportu ciężkiego” – powiedział Jürgen Muhle, prezes grupy avanca, firmy zajmującej się logistyką zrównoważonej energii i właściciel Alternoil.

Magazyn Biomasa. W internecie za darmo:

Inne wydania Magazynu Biomasa znajdziesz tutaj. Dlatego kliknij i czytaj!

źródło, zdjęcie: Scandinavian Biogas

Newsletter

Newsletter

Bądź na bieżąco z branżą OZE