Niemcy nowelizują ustawę o OZE. 23 września niemiecki rząd przyjął projekt ustawy nowelizującej przepisy dotyczące rozwoju źródeł odnawialnych (tzw. poprawka EEG 2021). Stowarzyszenie Bioenergii w Niemczech przyjęło proponowane zmiany z zadowoleniem.

Rząd federalny w znowelizowanej ustawie o OZE stawia m.in. na produkcję energii elektrycznej z biomasy i uznaje jej systemowe znaczenie. Niemieckie stowarzyszenia branżowe ze szczególnym zadowoleniem przyjmują podwyższenie maksymalnych wartości ofertowych. Jednocześnie apelują o dalsze ulepszenia przepisów – m.in. w zakresie fermentacji obornika.

Reklama

– Z naszego punktu widzenia wzrost maksymalnych wartości ofertowych jest wyraźnym sygnałem, że rząd federalny ceni i chce utrzymać ochronę klimatu i usługi systemowe w naszej branży. M.in. poprzez budowę nowych instalacji dla wszystkich technologii bioenergetycznych – powiedziała Sandra Rostek, szefowa Stowarzyszenie Bioenergii w Niemczech (Bioenergieverbände).

Władze stowarzyszeń branżowych podkreślają jednocześnie, że krajowy system wsparcia dla OZE musi w większym stopniu uwzględniać rolę biomasy, jeśli Niemcy mają sprostać unijnemu celowi redukcji emisji CO2. Apelują aby rząd przyjął cel produkcji energii elektrycznej na poziomie 42 TWh dla bioenergii.

Jednocześnie Sandra Rostek w oświadczeniu Bioenergieverbände dodała, że należy uregulować przepisy dotyczące sektora biogazu. Szefowa stowarzyszenia ma na myśli przede wszystkim fermentację gnojowicy. – Ten temat jest nadal przedmiotem dyskusji, ponieważ wciąż istnieje tutaj duży potencjał w zakresie ochrony klimatu do wykorzystania – podkreślała.

Co w znowelizowanej ustawie?

Projekt nowelizacji ustawy o OZE w Niemczech został wypracowany w głosowaniu ministerialnym. Stowarzyszenia bioenergetyczne wzywają rząd federalny do kontynuowania obranego kierunku w celu utrzymania i rozszerzenia usług bioenergii w zakresie transformacji energetycznej i ochrony klimatu.

Poprawka EEG 2021 zakłada m.in. produkcję energii elektrycznej z OZE na poziomie 65 proc. do 2030 r. oraz neutralność emisyjną Niemiec do 2050 r. EEG 2021 jest obecnie omawiana w kolejnym etapie procedury parlamentarnej w Bundestagu i Bundesracie. Celem jest zamknięcie procedury legislacyjnej do końca tego roku.

Źródło: Bioenergieverbände

Zdjęcie: Shutterstock

Newsletter

Newsletter

Bądź na bieżąco z branżą OZE