Niemcy mają samochód na energię słoneczną – Sion. Historia jego powstania brzmi niczym bajka dla dzieci. Ale ten pomysł zrodził się za sprawą jednej rozmowy telefonicznej, a pre-prototyp powstał w… garażu. Dziś na Sion, auto Sono Motors GmbH, czekają w kolejce klienci z całego świata!

Zaczęło się od rozmowy telefonicznej. Jona i Laurin rozmawiali o marnotrawstwie i zużyciu oleju oraz innych paliw. Wówczas wpadli na pomysł, by skonstruować coś zupełnie niesamowitego – auto wykorzystujące energię słoneczną.

Reklama

– Rozpoczęliśmy nasz projekt w garażu Jony. Tam powstała konstrukcja pre-prototypu, aby udowodnić, że mobilność wykorzystująca odnawialne źródła energii, takie jak energia słoneczna ma sens. Że właśnie ona może być rozwiązaniem dla ochrony ograniczonych zasobów, takich jak ropa naftowa, i dla ochrony środowiska. Ważne też jest, że energia słoneczna gwarantuje samowystarczalność i duży zasięg pojazdu – wspomina Laurin.

– Dzień i noc pracowaliśmy nad naszym samochodem – naszą wizją. A potem nadszedł czas. Nasz pre-prototyp działał. Przejechał kilka pierwszych metrów, a uczucie było nie do opisania! – dodaje Jona.

Do tego męskiego duetu w 2016 roku dołączyła Navina. Powstała firma Sono Motors. Navina zajęła się tym, co równie ważne, jak aspekty techniczne – pomysłem na nazwę, logo, kampanię crowdfundingową. Dzięki niej firma zebrała ponad 820 000 euro.

O Sion zaczęły rozpisywać się  gazety, blogi i czasopisma na całym świecie. Zbudowano pierwszy prototyp Sion.

W styczniu 2017 r. firmie udało się opracować dwa w pełni funkcjonujące prototypy. A potem znów zaczerpnięto wiedzę z mediów społecznościowych prosząc o opinie i sugestie.

Sion – samochód na energię słoneczną – zaprezentowano światu w lipcu 2017. To innowacyjny, ekonomiczny samochód elektryczny do codziennego użytku.

Potem kolejno ogłaszano firmy, które będą współpracowały z Sono Motors GmbH:

  • akumulatory dostarczy ElringKlinger,
  • oświetlenie Automotive Solutions Germany GmbH
  • przy budowie silnika podjęto współpracę z firmą Continental
  • BOSH zajął się integracją z inteligentnymi usługami typu automatyczne połączenia alarmowe eCall.

Zaledwie kilka dni temu firma produkująca samochód na energię słoneczną, ogłosiła, że pierwszy seryjnie produkowany Sion powstanie w dawnym zakładzie SAAB w Trollhättan (Szwecja).

Obecnie na Sion, samochód na energię słoneczną, złożono już ponad 5000 rezerwacji z ponad 30 różnych krajów!

– W ciągu zaledwie dwóch lat wspólnie pokazaliśmy, co możesz zrobić. Dzięki NEVS znaleźliśmy partnera, który podziela naszą wizję zrównoważonej, przyjaznej dla klimatu mobilności. Sion produkowany jest wyłącznie z energii elektrycznej z odnawialnych źródeł energii – podkreślają jego twórcy.

Źródło: Sono Motors GmbH

Zdjęcia: Sono Motors GmbH

 

Newsletter

Newsletter

Bądź na bieżąco z branżą OZE