Czy w Niemczech będzie więcej ciepła z biogazu? Do tego dąży Niemieckie Stowarzyszenie Biogazowe (Fachverband Biogas eV), które z początkiem sezonu grzewczego ogłosiło konieczność wprowadzenia zmian w niemieckiej ustawie o energii odnawialnej.

Według Fachverband Biogas niemiecki sektor ciepłowniczy wciąż w zbyt małym stopniu opiera się na źródłach odnawialnych. Stowarzyszenie przekonuje, że konieczne są zmiany w prawodawstwie, m.in. w ustawie i OZE oraz ustawie o energetyce budowlanej, która dotyczy wymagań energetycznych dla nowych i istniejących budynków, ich ogrzewania i chłodzenia.

Reklama

– W ostatnim czasie rząd federalny nie wykorzystał kilku okazji, aby skutecznie wykorzystać Wärmewende (program zakładający transformację sektora ciepłowniczego w Niemczech w kierunku OZE – przyp. red.) do ochrony klimatu, którą instalacje biogazowe już wnoszą w dłuższej perspektywie – przekonywał dyrektor zarządzający Fachverband Biogas Claudius da Costa Gomez.

– W Niemczech to  ciepłownictwo ma największy udział w zużyciu energii końcowej, dlatego ma ono zasadnicze znaczenie dla ochrony klimatu i redukcji CO2. Obecnie ponad 1 mln gospodarstw domowych w kraju możne być zaopatrywane w przyjazne dla środowiska ciepło z biogazu – przekonywał da Costa Gomez.

Energiewende po niemiecku

We wrześniu br. partie koalicyjne CDU/CSU-SPD podpisały porozumienie w sprawie programu ochrony klimaty i transformacji energetycznej Niemiec do 2030 r.  Strategia rządu skupić się ma na rozwoju pozyskiwania energii z czystych źródeł – słonecznej, wiatrowej i z biomasy, których udział w wytwarzaniu energii elektrycznej w kraju musi wzrosnąć do 65 proc. w 2030 r. wobec 40 proc. obecnie. Na realizację programu przeznaczono 100 mln euro. Jednak według Fachverband Biogas rząd wciąż nie docenił roli i potencjału sektora biogazowego w kontekście realizacji założeń wspomnianego planu.

– Ustawa o energetyce budowlanej (GEG) nie wprowadziła skutecznych zachęt do stosowania OZE w elektrociepłowniach i sieciach grzewczych. Brakuje także przepisów dotyczących wykorzystania ciepła produkowanego z biometanu – przekonują władze Niemieckiego Stowarzyszenia Biogazowego. – W tym kontekście Fachverband Biogas wzywa decydentów politycznych w rządzie i parlamencie do  stabilizacji, optymalizacji i rozszerzenia wykorzystania biogazu jako ważnego odnawialnego źródła energii elektrycznej i cieplnej, zapewniając w ten sposób ich znaczący wkład w ochronę klimatu – apeluje Claudius da Costa Gomez.

Źródło: materiały prasowe Fachverband Biogas EV

Zdjęcia: Kasselheld, Shutterstock

Newsletter

Newsletter

Bądź na bieżąco z branżą OZE