Silniki stacjonarne zasilane gazem stosowane w biogazowniach rolniczych i zespołach kogeneracyjnych wykorzystujących inne gazy (wysypiskowe, z oczyszczalni ścieków czy metan z kopalń), stanowią sporą inwestycję, szczególnie, jeśli są wysokiej jakości, renomowanych marek. A takie właśnie są najczęściej wybierane ze względu na ich trwałość, niezawodność i dostępność serwisu.

Niezawodność tych silników ma ogromne znaczenie, gdyż energia elektryczna produkowana w generatorze nierzadko jest głównym źródłem zasilania dla niewielkich miejscowości czy zakładów.

Reklama

Dobierając olej do stacjonarnego silnika zasilanego biogazem, inżynier kieruje się wymaganiami producenta silnika, ale kluczowe znaczenie ma także rodzaj gazu i jego skład, który może się zmieniać w czasie. Dobór taki powinien więc być dokonany przez specjalistę, a dodatkowo wsparty przez badania laboratoryjne.

Badania laboratoryjne pozwalają precyzyjnie zoptymalizować okresy wymian oleju, co przyczynia się do obniżenia kosztów eksploatacji, ale także, a może przede wszystkim, jest to swoista opieka nad silnikiem zapewniająca bezawaryjność. W badaniu oleju na zawartość pierwiastków można stwierdzić, jakie procesy zużyciowe zachodzą w silniku oraz wykryć wiele nieprawidłowości w działaniu silnika, np. nieszczelności układu chłodzenia lub dolotowego. Każdy producent silnika ustala wartości graniczne poszczególnych parametrów oleju, takich jak lepkość, TAN (liczba kwasowa), TBN (liczba zasadowa) czy i-pH (odczyn), a także graniczne poziomy zawartości niektórych pierwiastków lub związków chemicznych, np. wody czy glikolu. Przekroczenie parametrów kwalifikuje olej do wymiany i właśnie dzięki badaniom dokładnie wiemy, kiedy to powinno nastąpić.

Producent środków smarnych FUCHS zapewnia takie badania i fachową obsługę zarówno przy doborze, wdrożeniu, jak i w trakcie dalszej eksploatacji. Specjalnie dedykowana do stacjonarnych silników zasilanych gazem grupa olejów silnikowych Titan Ganymet składa się z kilku produktów, dzięki czemu można dobrać odpowiedni środek smarny do każdego typu silnika i każdego rodzaju gazu. Oleje silnikowe Titan Ganymet, mogą wydłużyć żywotność silnika oraz jego niezawodność, czego potwierdzeniem jest posiadanie szeregu dopuszczeń.

Oleje Titan Ganymet wykonane są w technologii bezcynkowej przyczyniającej się do wzrostu czystości silnika i jego trwałości. Osady powstające przy stosowaniu olejów z dodatkami zawierającymi cynk są twarde i trudne do usunięcia, natomiast osady powstające przy stosowaniu olejów bezcynkowych są miękkie i nietrwałe, dzięki czemu odrywają się od ścianek i są wydmuchiwane wraz ze spalinami.

Odpowiednie środki smarne są bardzo istotnym czynnikiem dla bezawaryjnej pracy silników zasilanych gazem. Ze względu na różnorodność czynników decydujących o ich właściwej pracy nie należy bagatelizować ani kwestii doboru oleju, ani późniejszych badań i analiz w trakcie eksploatacji, co w efekcie pozwoli na obniżenie kosztów eksploatacji.

Źródło: materiał promocyjny FUCHS

 

Newsletter

Newsletter

Bądź na bieżąco z branżą OZE