Podpisana przez prezydenta Andrzeja Dudę w pod koniec 2015 r. tzw. ustawa anytysmogowa miała być bardzo ważnym krokiem na drodze do poprawy jakości powietrza w Polsce. Wygląda jednak na to, że to koniec walki ze smogiem – NFOŚiGW zwolnił ponad 20 specjalistów odpowiedzialnych za kluczowe programy z punktu widzenia polityki środowiskowej.

Reklama

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej zwolnił ponad 20 pracowników z departamentów zajmujących się ochroną środowiska. Z informacji „Gazety Wyborczej” wynika, że są to wszyscy specjaliści zajmujący się programami „Kawka”, „Ryś” i „Prosument”.

Warty 800 mln zł program „Kawka” dofinansowywał wymianę pieców węglowych w polskich gminach. Jest strategiczny dla poprawy jakości powietrza, bo Polska jest jednym z najbardziej zanieczyszczonych państw Unii Europejskiej. Głównym winowajcą tej sytuacji są piece węglowe. „Kawka” miała pomóc w ich likwidacji i wymianie na nowoczesne piece spełniające unijne normy. Program właśnie się skończył, bo rozdysponowano przeznaczone na niego pieniądze. Ale zainteresowanie nim było tak duże, że projekt miał być przedłużony.  – Teraz najpewniej nie będzie. Zwolniono wszystkich ludzi, którzy go realizowali – cytuje „GW” osobę z Funduszu.

Zagrożona jest również realizacja projektu pilotażowego „Ryś”, czyli termomodernizacji budynków. Warty 400 mln zł program ocieplania mieszkań może się nawet nie rozpocząć, ponieważ departament rozwiązano.  Nie wiadomo też, jak potoczą się losy programu „Prosument”, czyli finansowania mikroinstalacji OZE – pieców i kotłów na biomasę czy paneli słonecznych.

Czy to oznacza, że Polska odchodzi od polityki antysmogowej? Jak pisze „GW”, środki przeznaczone na walkę z niską emisją mogą zostać przesunięte na modernizację elektrowni lub kopalni. Nieoficjalnie mówi się o tym, że pieniądze z „Kawki”, „Rysia” czy „Prosumenta” mogą posłużyć finansowaniu sztandarowych projektów PiS, nie mających nic wspólnego z ochroną środowiska. Niepokojących przykładem jest m.in. ostatnia decyzja ministra środowiska Jana Szyszko  o przekazaniu ponad 20 mln zł na geotermalny projekt Tadeusza Rydzyka kosztem programu „Life”.

Więcej: http://wyborcza.pl/1,75478,19715726,koniec-walki-ze-smogiem-fundusz-ochrony-srodowiska-wyrzucil.html

Źródło: Gazeta Wyborcza

Zdjęcie: polskieradio.pl

Newsletter

Newsletter

Bądź na bieżąco z branżą OZE