Z europejskiej perspektywy wydaje się, że cały świat skupia się na redukcji emisji CO2, które napędzają zmiany klimatu. UE chce do 2050 r. osiągnąć neutralność w zakresie emisji, USA także wdrażają prowadzące do tego regulacje. Mimo to sytuacja niewiele się zmienia. Kto ponosi odpowiedzialność za obecny stan rzeczy? W ostatnim badaniu NASA wskazało palcem największych emitentów.
NASA – badanie emisji dwutlenku węgla
Satelita NASA do obserwacji Ziemi pomógł naukowcom prześledzić emisje dwutlenku węgla w ponad 100 krajach na całym świecie. Projekt pilotażowy dał również nowe spojrzenie na to, jaka ilość CO2 w tych krajach jest usuwana z atmosfery.
Międzynarodowe badanie, przeprowadzone przez ponad 60 naukowców, wykorzystało pomiary wykonane przez satelitę NASA – Orbiting Carbon Observatory-2 (OCO-2). Analiza skupiała się na określeniu ilościowego wzrostu lub spadku stężenia dwutlenku węgla w atmosferze w latach 2015-2020. Korzystając z tego opartego na pomiarach podejścia, naukowcy byli w stanie uzyskać bilans emitowanego i usuwanego dwutlenku węgla.
„NASA koncentruje się na dostarczaniu danych naukowych o Ziemi, które rozwiązują rzeczywiste wyzwania klimatyczne – takie jak pomoc rządom na całym świecie w pomiarze ich wpływu na rzecz ograniczania emisji dwutlenku węgla” – powiedziała Karen St. Germain, dyrektor Wydziału Nauk o Ziemi NASA w siedzibie NASA w Waszyngtonie.
6. Kongres Biometanu – sprawdź i zarejestruj się już dziś!
Kto emituje najwięcej CO2?
Badanie NASA zapewniło nową perspektywę, prezentując także dane dla ponad 50 krajów, które nie zgłosiły emisji co najmniej przez ostatnie 10 lat.
„Atmosfera nie dba o to, czy CO2 jest emitowany z wylesiania w Amazonii, czy pożarów w Kanadzie. Oba procesy zwiększą stężenie atmosferycznego CO2 i będą napędzać zmiany klimatu. Dlatego kluczowe znaczenie ma monitorowanie bilansu węglowego i identyfikowanie wszelkich zmian w absorpcji dwutlenku węgla.”- powiedział autor badania Noel Cressie, profesor na Uniwersytecie Wollongong w Australii.
Analiza danych z satelity Orbiting Carbon Observatory-2 (OCO-2) ujawniła, że Chiny i Stany Zjednoczone to dwa kraje, które emitują najwięcej CO2. W dalszej kolejności w rankingu znalazły się Indie, Indonezja, Malezja, Brazylia, Meksyk, Iran, Japonia i Niemcy. Inne kraje, które znacząco przyczyniają się do emisji CO2, to Wielka Brytania (wraz z resztą Europy Zachodniej), Australia, Kazachstan, większość północnej Afryki, Republika Południowej Afryki, Chile, Tajlandia i Filipiny.
Magazyn Biomasa. W internecie za darmo:
Inne wydania Magazynu Biomasa znajdziesz tutaj. Dlatego kliknij i czytaj!
źródło: climate.nasa.gov; weather.com
zdjęcie: pixabay