Najwięksi producenci rolni w Polsce od września znajdą swoje stałe miejsce na łamach „Magazynu Biomasa”. Wydawca miesięcznika nawiązał współpracę z zarządem Stowarzyszenia Dzierżawców i Właścicieli Rolnych RP, dzięki czemu w miesięczniku powstanie nowa, stała sekcja poświęconej zagadnieniom dotyczącym tego środowiska.

Reklama

– Misją naszego wydawnictwa jest edukowanie i zachęcanie do jak najszerszego wykorzystywania biomasy. Rolnicy mają na tym polu ogromny potencjał, dlatego mam nadzieję, że dzięki naszej współpracy znacząco wzrośnie świadomość dotycząca możliwości produkcji biogazu czy wykorzystania biomasy właśnie w tym środowisku – podkreśla Maciej Roik, wydawca „Magazynu Biomasa”.

Początki Stowarzyszenia Dzierżawców i Właścicieli Rolnych RP sięgają 1995 roku, kiedy odbył się I Zjazd Dzierżawców w Konarzewie k/Poznania. To wówczas uchwalono statut i wybrano pierwsze władze Stowarzyszenia.

– Od dłuższego czasu zauważamy niemoc w przekazywaniu informacji w środowisku, stąd podjęliśmy decyzję tworzenia nowego przekazu poprzez „Magazyn Biomasa” – mówi Franciszek Nowak, długoletni prezes SDiWRRP.

Szczególnym impulsem do stowarzyszenia się dzierżawców w połowie lat 90. było jednostronne rozwiązywanie umów dzierżawnych przez Agencję Własności Rolnej Skarbu Państwa, doprowadzając licznych dzierżawców do bankructwa. Tłem tych działań był początek restrukturyzacji PGR. Dzisiaj głównym celem jest dbanie o szeroko rozumiane interesy całego środowiska. – W ostatnich latach zostaliśmy  wciągnięci w rozgrywki wyborcze i polityczne. To skutkuje niekorzystnymi dla nas decyzjami przedstawicieli Skarbu Państwa w wielu dziedzinach. Aby temu zapobiec od dłuższego czasu nasza organizacja proponuje i wskazuje, że jedyną drogą obrony jest litera prawa czyli sprawy sądowe – podkreśla Franciszek Nowak.

Po latach funkcjonowania jako SDiWRP, w lipcu organizacja zmieniła swoją nazwę. Już wkrótce będzie funkcjonować jako Polskie Towarzystwo Rolnicze.

Specjalna sekcja adresowana do dużych dzierżawców rolnych zadebiutuje na łamach „Magazynu Biomasa” już na początku września.

Zdjęcie: 123rf

Newsletter

Newsletter

Bądź na bieżąco z branżą OZE