„Mój Prąd” – trzecia edycja w pigułce

mój prąd 3.0

Dziś startuje nabór wniosków w trzeciej edycji programu „Mój Prąd”. O dotacje można ubiegać się do 22 grudnia 2021r. (z możliwością przedłużenia) lub do wyczerpania środków. Budżet programu to ponad 500 mln zł.

„Mój Prąd” – nabór wniosków rusza już dziś!

Startujący dziś trzeci nabór w programie „Mój Prąd” to wyjście naprzeciw ogromnemu zainteresowaniu wsparciem z NFOŚiGW. Mimo ponad 1,15 mld zł budżetu drugiej edycji, część projektów nie uzyskała dofinansowania. Powodem było wyczerpanie przeznaczonych na ten cel środków. Potwierdza to zapotrzebowanie społeczne na tego rodzaju programy.

– Trzecia edycja programu „Mój Prąd” jest kolejnym krokiem w szerszym planie stabilizowania miejsca i roli prosumentów w zapewnianiu elastyczności systemu energetyki rozproszonej. Rządowy impuls do zainteresowania Polaków OZE z fotowoltaiki zadziałał według planu. W ubiegłym roku w Polsce zainstalowano 2,2 GW w PV – to dwukrotnie więcej niż w 2019 r. Teraz przed nami kolejne kroki na drodze do efektywnej, bezpiecznej, opartej na modelu rynkowym energetyki rozproszonej, uwzględniającej inteligentne zarządzanie magazynowaniem i konsumpcją każdego wyprodukowanego megawata. – mówi wiceminister klimatu i środowiska Ireneusz Zyska


Czytaj też: Zielone technologie mogą liczyć na spore dofinansowanie!


„Mój Prąd” – dla kogo trzecia edycja?

Trzecią odsłonę programu „Mój Prąd” skierowano do osób fizycznych, które wytwarzają energię elektryczną na własne potrzeby. Osoby te muszą być stroną Umowy Kompleksowej z Operatorem Sieci Dystrybucyjnej. Jest to umowa regulująca kwestie związane z wprowadzeniem do sieci energii elektrycznej wytworzonej w mikroinstalacji. Ubiegający się o wsparcie z NFOŚiGW mogą liczyć na:

  • dofinansowanie instalacji o mocy od 2 do 10 kW, która jest zakończona i podłączona do sieci OSD (Operator Systemu Dystrybucyjnego),
  • dofinansowanie do 3 tys. zł, ale nie więcej niż 50% kosztów kwalifikowanych,
  • prostsze zasady aplikowania – wnioski będą składane wyłącznie drogą elektroniczną.

Maksymalny poziom dofinansowania wynika z niższych cen mikroinstalacji na polskim rynku, spowodowanych spadkiem globalnych cen paneli PV. Dla średniej instalacji o mocy 5,6 kW, po uwzględnieniu ulgi termomodernizacyjnej wynoszącej blisko 4 tys. zł oraz obowiązującego systemu opustów, czas zwrotu z inwestycji dla 4-osobowej rodziny wyniesie niecałe 7 lat.

 Odpowiedź na różne potrzeby

Program „Mój Prąd” zakłada elastyczne podejście w zakresie dofinansowań i proponuje rozwiązania dostosowane jest do różnych potrzeb. O dotację mogą się ubiegać także osoby, które zakupiły instalację przed ogłoszeniem naboru, jednak nie wcześniej niż 1 lutego 2020 r. Możliwe będzie również połączenie dofinansowania z ulgą termomodernizacyjną, o ile koszty przedstawione do rozliczenia będą pomniejszone o kwotę przyznanej dotacji. Wysokość dotacji będzie zależała od zakresu rzeczowego inwestycji. Planowane dofinansowanie do mikroinstalacji PV wyniesie maksymalnie do 50% kosztów kwalifikowanych, ale nie więcej niż 3 tys. zł (w przypadku wcześniejszego skorzystania z ulgi termomodernizacyjnej prosument dolicza dofinansowanie do podstawy opodatkowania za 2021 rok w zeznaniu podatkowym składanym w przyszłym roku).

„Mój Prąd” – plany na przyszłość

W związku z ogromnym zainteresowaniem poprzednimi edycjami programu NFOŚiGW zapowiada kolejną. W 2022 r. zostanie uruchomiona kolejna, czwarta edycja „Mojego Prądu”. Pierwsza transza budżetu wyniesie ok. 850 mln zł., a wysokość kolejnej poznamy na jesieni, po weryfikacji budżetów państw członkowskich UE.

 

 

Chcesz wiedzieć więcej? Dlatego czytaj Magazyn Biomasa. W internecie za darmo:

Inne wydania Magazynu Biomasa znajdziesz tutaj. Dlatego kliknij i czytaj!

źródło: NFOŚiGW

This post is also available in: polski

ael