Polska energetyka stoi w obliczu dużych wyzwań- uważa Kazimierz Rajczyk, dyrektor zarządzający sektora energetycznego w ING Banku Śląskim. Między innymi  są to  krajowe regulacje związane ze składowaniem odpadów komunalnych oraz międzynarodowe trendy dotyczące ograniczenia zużycia węgla. 

Reklama

W wywiadzie dla portalu wnp.pl Ratajczyk podkreślił, że  naciski stosowania węgla w energetyce dotyczą Unii Europejskiej, ale również innych części świata. Chiny zadeklarowały, że ograniczą swoje zużycie węgla o 80 mln ton do 2017 r. a w ciągu dekady zużycie węgla ma się tam zmniejszyć o 200 mln ton . Stanowi to  prawie trzykrotność polskiego rocznego wydobycia węgla

Na krajowym rynku  energetyka musi brać pod uwagę regulacje wchodzące od 2016 roku, mówiące, że nie możemy składować odpadów  komunalnych o kaloryczności energetycznej powyżej 6 MJ na kg. W Polsce roczna produkcja odpadów komunalnych wynosi około 12 mln ton. Około 65 proc. może być przetworzonych na rdf, czyli alternatywne paliwo, mogące być wykorzystane do produkcji energii elektrycznej i ciepła. Energetyczne wykorzystanie takiej ilości odpadów przełoży się na zmniejszenie zużycia węgla o ok. 6 mln ton rocznie. Co warte podkreślenia, energia elektryczna i cieplna wyprodukowana w spalarniach odpadów będzie miała pierwszeństwo wejścia do systemu.

Źródło (wnp.pl)

Zdjęcie: Internet

Newsletter

Newsletter

Bądź na bieżąco z branżą OZE