Ministerstwo apeluje do rolników o rozsądek

ferma

Ministerstwo apeluje do rolników: nie wychodź poza granice swojego gospodarstwa, możesz zajmować się swoimi zwierzętami, zachowaj maksimum ostrożności w kontaktach z innymi. Apel przypomina podstawowe zasady obowiązujące podczas kwarantanny.

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi skierowało do rolników apel, by zachowali szczególną ostrożność podczas epidemii koronawirusa.

W apelu wyszczególniło zasady, jakie obowiązują osoby przebywające na kwarantannie.

MRiRW w opublikowanej informacji pisze do rolników „Jeśli odbywasz kwarantannę w domu, czyli jesteś zdrowy, ale miałeś kontakt z osobą chorą lub właśnie wróciłeś z zagranicy – bezwzględnie stosuj się do poniższych zaleceń przez 14 dni”.

Zasady obowiązujące podczas kwarantanny:

  • Nie opuszczaj terenu swojego gospodarstwa. Możesz zajmować się inwentarzem na jego terenie. Według dostępnej wiedzy choroba nie przenosi się z człowieka na zwierzęta gospodarskie oraz zwierzęta domowe, np. psy czy koty.
  • Nie wychodź do sklepu.
  • Nie spotykaj się z innymi osobami i nie zapraszaj nikogo do domu.
  • Jeśli mieszkasz z rodziną, w miarę możliwości ogranicz z nimi kontakt i zachowaj bezpieczny odstęp wynoszący minimum 2 metry.
  • Używaj oddzielnych naczyń niż pozostałe osoby przebywające w mieszkaniu.
  • Jeśli masz możliwość, korzystaj z osobnej łazienki/toalety niż pozostali domownicy, jeśli nie masz takiej możliwości – po skorzystaniu z toalety/łazienki zdezynfekuj ją dostępnym środkiem czystości.
  • Wietrz mieszkanie kilka razy dziennie.
  • Zachowuj zasady higieny.
  • Często myj ręce i dezynfekuj powierzchnie dotykowe, w tym blaty i klamki. Dezynfekuj również sprzęty takie jak: telefon, laptop czy klawiatura i myszka komputera stacjonarnego, pilot do TV.
  • Mierz  temperaturę ciała minimum 2 razy dziennie i zapisuj wyniki pomiarów.

Ministerstwo prosi także o kontakt telefoniczny z powiatową stacją sanitarno-epidemiologiczną w przypadku wystąpienia gorączki, kaszlu lub duszności. Osobom przebywającym na kwarantannie przypomina, by udzielały informacji o swoim stanie zdrowia dzwoniącym pracownikom sanepidu, a także o tym, że w czasie jej trwania należy spodziewać się kontroli policji.

Za nieprzestrzeganie kwarantanny grozi grzywna w wysokości 30 000 zł – przypomina MRiRW podając też numer na Infolinię NFZ 800 190 590.

Chcesz wiedzieć więcej? Czytaj Magazyn Biomasa. W internecie za darmo!

Całe wydanie znajdziesz też tutaj. Dlatego kliknij!

Źródło: MRiRW
Zdjęcie: pixabay

 

This post is also available in: polski

bem