– Wprowadzone przez nas rozporządzenie daje jednocześnie korzyści dla zdrowia i środowiska. Mamy nadzieję, że nowa taryfa antysmogowa zachęci Polaków do wymiany przestarzałych pieców na ogrzewanie elektryczne. Dzięki temu uzyskamy skuteczny i działający natychmiast instrument walki z niską emisją i smogiem – powiedział minister Krzysztof Tchórzewski podczas konferencji prasowej 18 stycznia 2018 r. w siedzibie ME.

Reklama

Dzięki zmianie przepisów (http://dziennikustaw.gov.pl/DU/2017/2500/1) przygotowanej przez Ministerstwo Energii została wprowadzona dodatkowa oferta z korzystniejszą stawką opłat za dystrybucję energii elektrycznej zużywanej nocą przez gospodarstwa domowe. Zostały również zaproponowane nowe i atrakcyjniejsze ceny energii elektrycznej w godzinach 22:00 – 6:00. Dla odbiorców oznacza to nie tylko oszczędności. Jest to również skuteczne narzędzie do walki z zanieczyszczeniem powietrza. Preferencyjne stawki za ogrzewanie prądem stanowią atrakcyjną alternatywę dla nieprzyjaznych dla środowiska form ogrzewania. Nowe rozwiązanie wpisuje się także w program rozwoju elektromobilności. Użytkownicy aut elektrycznych zyskują możliwość tańszego naładowania swoich pojazdów w godzinach 22:00-6:00.

Odbiorca nie ryzykuje, że wybierając taryfę jego opłaty za energię w dzień wzrosną. Nie będzie też musiał zmieniać swoich dotychczasowych przyzwyczajeń, związanych z korzystaniem z energii elektrycznej w gospodarstwie domowym, ponieważ zużycie energii – niezwiązane z ogrzewaniem pomieszczeń, nie będzie miało istotnego wpływu na zmianę ponoszonych opłat.

Cel wprowadzenia nowej taryfy

Zachęcenie właścicieli gospodarstw domowych do wymiany przestarzałych pieców i ogrzewania domów w nocy przy użyciu energii elektrycznej oraz do jeżdżenia samochodem elektrycznym.

Czym się wyróżnia taryfa antysmogowa?

Nowa taryfa przewiduje niższe stawki dystrybucyjne dla energii elektrycznej dodatkowo zużywanej w godzinach od 22:00 do 6:00. Niższe stawki dotyczą zużycia energii elektrycznej przewyższającego zużycie w analogicznym okresie poprzedniego roku. W pozostałych godzinach doby odbiorca będzie płacił za energię tyle, co w taryfie G11 – czyli najpopularniejszej taryfie wśród gospodarstw domowych (taryfie jednostrefowej o stałych stawkach w każdej godzinie doby).

Do kogo jest skierowana?

  • do mieszkańców małych miejscowości i okolic dużych miast, stosujących różne formy ogrzewania piecami, często w sposób niekorzystny dla środowiska i dla zdrowia.
  • do odbiorców zużywających energię elektryczną do ładowania samochodów elektrycznych.

***

Taryfa antysmogowa została określona w rozporządzeniu Ministra Energii z dnia 29 grudnia 2017 r. w sprawie szczegółowych zasad kształtowania i kalkulacji taryf oraz rozliczeń w obrocie energią elektryczną, które weszło w życie w dniu 30 grudnia 2017 r.

Na podstawie rozporządzenia z 29 grudnia 2017 r. spółki dystrybucyjne (PGE Dystrybucja, ENEA Operator, ENERGA Operator i TAURON Dystrybucja złożyły 10 stycznia 2018 r. korekty taryf na 2018 r., które zostały zatwierdzone przez Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki 16 stycznia 2018 r. Zmiany taryf wejdą w życie najwcześniej po 14 dniach od ich zatwierdzenia, czyli od 31 stycznia 2018 r.

 

Źródło: ME

Zdjęcie: ME

***

Od redakcji:

W odpowiedzi na informacje z ministerstwa sprawę wprowadzenia taryfy antysmogowej przeanalizowali dziennikarze m.in. Rzeczpospolitej wskazując, że zmiana systemu ogrzewania np. domu jednorodzinnego z węglowego na elektryczny to ogromny koszt dla jego właścicieli.

Z kolei Dziennik Gazeta Prawna wskazał również, że mimo niższej taryfy nocnej koszty ogrzewania zwiększą się, bo energia elektryczna jest droższa niż  węgiel czy gaz.

 

Newsletter

Newsletter

Bądź na bieżąco z branżą OZE