Minister energii Krzysztof Tchórzewski, podpisał umowę na dofinansowanie budowy i modernizacji inteligentnych sieci elektroenergetycznych przez Enea Operator i Tauron Dystrybucja.

Reklama

Celem podpisanych  umów jest wsparcie budowy inteligentnych sieci elektroenergetycznych oraz ograniczenie strat sieciowych i zmniejszenie emisyjności gospodarki – powiedział minister Tchórzewski.

30 mln zł na modernizację inteligentnych sieci elektroenergetycznych

Spółka Enea Operator otrzyma dzięki temu dofinansowanie w wysokości 11 mln zł. Środki pochodzą z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko poddziałania 1.4.1 Wsparcie budowy inteligentnych sieci elektroenergetycznych o charakterze pilotażowym i demonstracyjnym. Z pieniędzy tych zgodnie z projektem spółka zrealizuje nowe przejście przez Wisłę w ramach modernizacji linii zasilającej gminę Dąbrowa Chełmińska. Dokona również przebudowy linii energetycznych w województwach kujawsko-pomorskim i lubuskim.

Modernizacja sieci elektroenergetycznych w łódzkim i  na Śląsku

Z kolei Tauron Dystrybucja pochodzące z dofinansowania 19 mln zł przeznaczy na projekty realizowane w województwach łódzkim, śląskim i dolnośląskim. Chodzi o budowę i kompleksową modernizację wybranych elementów sieci średniego i niskiego napięcia (głównie linii kablowych i napowietrznych, stacji transformatorowych oraz złączy kablowych).

Na zdjęciu minister energii Krzysztof Tchórzewski podpisuje umowy z Tauron Dystrybucja oraz Enea Operator.

Źródło: Ministerstwo Energii

Zdjęcie: Pixabay

Newsletter

Newsletter

Bądź na bieżąco z branżą OZE