Milion euro nagrody dla osoby, która opracuje rozwiązanie pozwalające na zastąpienie węgla – dominującego paliwa wykorzystywanego dla celów grzewczych w Helsinkach – ogłosił Jan Vapaavuori, mer stolicy Finlandii, w której już za 10 lat zakazane będzie użycie węgla w energetyce.

Aktualnie w Helsinkach do celów grzewczych zużywa się ponad 50 proc. węgla, w ok. 28 proc. gaz ziemny oraz olej opałowy. Do ogrzewania wykorzystywane są także pompy ciepła. Mer  Jan Vapaavuori chciałby, by zmiana opierała się na możliwe najbardziej zrównoważonym paliwie, a wykorzystanie np. biomasy miałoby być marginalne.

Reklama

W Finlandii wykorzystanie biomasy drzewnej pochodzenia leśnego w energetyce jest bardzo duże, bo wynosi ok. 27 proc.. Drugie miejsce zajmuje ropa naftowa, a trzecie energia atomowa. Uzupełnienie stanowią m.in. elektrownie wodne i farmy wiatrowe.

W styczniu tego roku Finlandia podjęła decyzję, że od maja 2029 roku nie będzie korzystała z węgla kamiennego (obecnie importowanego głównie z Rosji) do produkcji energii cieplnej i elektrycznej.

Czy milion euro nagrody to przemyślana oferta? – Jak twierdzi Jan Vapaavuori  sprawa wycofania się z węgla jest na tyle poważna, zwłaszcza dla Helsinek, że należy jego ofertę traktować jak najbardziej poważnie. Doprecyzował, że zwycięzcę konkursu wyłoni międzynarodowe jury ekspertów.

Źródło: wnp.pl,

Zdjęcie: pixabay

 

Newsletter

Newsletter

Bądź na bieżąco z branżą OZE